Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie.  Stany Zjednoczone i Polska rozważają wysłanie sowieckich samolotów

Wojna na Ukrainie. Stany Zjednoczone i Polska rozważają wysłanie sowieckich samolotów

Stany Zjednoczone rozważają zawarcie z Polską umowy o dostawę Ukrainie samolotów bojowych z czasów sowieckich w zamian za amerykańskie myśliwce F-16, poinformowały w sobotę amerykańskie media.

„Pracujemy z Polakami w tej sprawie i konsultujemy się z innymi naszymi sojusznikami z NATO” – cytował przedstawiciela Białego Domu w jednym z mediów.

Samoloty rosyjskiej produkcji Ukraińcy potrafią latać

Kijów apeluje do Zachodu o udzielenie mu pomocy wojskowej, w tym lotniczej, w obronie przed rosyjską inwazją, która w niedzielę wkroczyła w jedenasty dzień. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał kraje Europy Wschodniej do dostarczenia mu rosyjskich samolotów, którymi Ukraińcy potrafią latać.

Podczas sobotniej wirtualnej wymiany z wybranymi członkami Kongresu USA prezydent Ukrainy wezwał do zaostrzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji, w szczególności zakazu importu rosyjskiej ropy i gazu.

Według Wall Street Journal (WSJ), który cytuje dwie osoby, które wzięły udział w tej wymianie Zoom, ukraiński prezydent zamówił również myśliwce, gdy przywódca mniejszości w Senacie Mitch McConnell zapytał go, co ma, czego już nie potrzebuje.

Wybrani członkowie Kongresu USA obiecali uwolnić 10 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy za pośrednictwem tej wirtualnej wymiany. Jednak w tym momencie Biały Dom odrzucił hipotezę zakazu importu rosyjskiej energii, obawiając się wyższych cen dla amerykańskich konsumentów już dotkniętych rekordową inflacją.

samolot bojowy MiG

Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell powiedział w minioną niedzielę, że kraje UE są gotowe do dostarczenia myśliwców MiG, z którymi ukraińscy piloci wiedzą, jak sobie radzić, ale zaangażowane kraje, w tym Bułgaria, Polska czy Słowacja, wykazały większą powściągliwość.

Stany Zjednoczone ogłosiły w zeszłym tygodniu, że przekażą Ukrainie 350 milionów dolarów pomocy wojskowej, aby pomóc Kijowowi w walce z rosyjską inwazją, największą pomocą w historii USA.