Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: Polska twierdzi, że rosyjski pocisk przebił jej przestrzeń powietrzną

Polska twierdzi, że rosyjska rakieta wleciała w jej przestrzeń powietrzną w piątek rano, a następnie wystartowała w kierunku Ukrainy.
Według doniesień, rakieta przeleciała nad polską przestrzenią powietrzną przez trzy minuty.
Po zdarzeniu prezydent Andrzej Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Polska mówi: W piątek rano rosyjska rakieta wleciała w jej przestrzeń powietrzną. „Wszystko wskazuje na to, że rosyjski pocisk wleciał w polską przestrzeń powietrzną. Wykryliśmy go za pomocą radaru. Opuścił tę lokalizację.” Kilka minut później w kierunku Ukrainy poinformował reporterów szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kucula.

„Mamy potwierdzenia radarowe od krajów krajowych i sojuszniczych”., on dodał. Pocisk przeleciał nad polską przestrzenią powietrzną przez trzy minuty i około czterdziestu kilometrów, jak podkreśla Maciej Klisz, dowódca operacyjny polskiej armii.

„Wysłaliśmy tam nasze siły, przechwyciliśmy samoloty i w razie potrzeby zestrzeliliśmy je, ale pogoda (przelot) i sposób manewrowania (…) uniemożliwiły i pozwoliły rakietie opuścić terytorium Polski”Generał Glis mówił dalej.

W nocy z czwartku na piątek polski system obrony powietrznej został postawiony w stan gotowości po dużej fali rosyjskich ataków, która nawiedziła Ukrainę. Według urzędników armii przeprowadzono przeszukanie naziemne w miejscu, w którym utracono sygnał radiowy rakiety.

Spotkania nadzwyczajne

Po tym incydencie polscy urzędnicy cywilni i wojskowi odbyli nadzwyczajne spotkania. Prezydent

Andrzej Duda spotkał się szczególnie z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

„NATO solidaryzuje się z naszym cennym sojusznikiem i monitoruje sytuację. Będziemy w kontakcie, gdy fakty zostaną potwierdzone. NATO pozostaje czujne”.Jens Stoltenberg ogłosił w X Network.

W listopadzie 2022 roku ukraiński pocisk spadł na polską wieś Przewodów w pobliżu granicy z Ukrainą, zabijając dwóch cywilów.

Do eksplozji w suszarni zboża w pobliżu szkoły, sześć kilometrów od granicy z Ukrainą, doszło w czasie masowych ataków Rosji na ukraińską infrastrukturę cywilną w całym regionie.

  • Czytaj więcej

    NA ŻYWO – Ukraina: Polska twierdzi, że rosyjski pocisk wleciał w jej przestrzeń powietrzną

Zanim udało się ustalić jego pochodzenie, rakieta wylądowała na polskiej wiosce, budząc obawy, że NATO może zostać wciągnięte w konflikt w wyniku poważnej eskalacji wojny na Ukrainie, gdzie Polska jest chroniona w ramach zobowiązania koalicji pod przewodnictwem NATO w zakresie zbiorowego bezpieczeństwa.

READ  W Polsce LGBTQI jest ośrodkiem przyjmowania dyskryminacji uchodźców

CS z AFP