Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: nowy rozejm humanitarny, środa rano, bombardowanie na zachód od Kijowa

Kierowany przez ponadpartyjną większość w Kongresie oburzony inwazją Rosji na Ukrainę, Joe Biden ogłosił wczoraj amerykańskie embargo na rosyjską ropę, gaz i węgiel. Podjąłem tę decyzję w porozumieniu z naszymi sojusznikami… Demokraci i Republikanie zgadzają się z tą decyzją… będzie to kosztem Stanów Zjednoczonych. Musimy pozostać zjednoczeni w naszym celu, jakim jest wywieranie nacisku na Putina”.Prezydent USA wyjaśnił.

W zeszłym tygodniu nadal żałował, że tak się nie stało. Po pierwsze dlatego, że embargo nie przestrzegali europejscy sojusznicy Stanów Zjednoczonych, co obrazuje słabość NATO w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. „Rozumiemy, że nasi sojusznicy nie mogą do nas dołączyć”.powiedział Joe Biden.

Rosyjska ropa naftowa i węglowodory stanowiły tylko 8% importu do USA w tej kategorii w zeszłym roku. Więc amerykańskie poświęcenie jest względne. Z drugiej strony, dla Europejczyków, którzy kupują około 40% swojego gazu i około 30% swojej ropy z Rosji, wprowadzenie takiego zakazu będzie bardzo trudne. „W odpowiednim czasie zdecydujemy, czy pójść za USA, ale i tak będzie to jednolita odpowiedź UE”Francuskie źródło ministerialne poinformowało wczoraj. „Europa pozostanie zjednoczona, spójna i skoordynowana pod kątem wszelkich decyzji”.Jedź dalej w Paryżu.

Drugim powodem początkowej niechęci Białego Domu był bardziej lokalny charakter. Nawet jeśli Ameryka jest trochę zależna od Rosji pod względem dostaw energii, zakaz zakupów odbiera rynkowi wystarczającą część dostaw, aby wytrzymać gwałtowny szok naftowy, który spowalnia ożywienie amerykańskiej gospodarki, gdy wychodzi ona z pandemii.

W ciągu jednego miesiąca cena baryłki ropy naftowej w USA wzrosła o ponad 40%. Wczoraj w południe na nowojorskiej giełdzie towarowej cena nadal wzrosła o ponad 6% do prawie 127 USD, najwyższego poziomu od 2008 roku. Ze swojej strony cena benzyny na dystrybutorze w Stanach Zjednoczonych wzrosła o ponad 15% w jednym miesiąc i 32% w ciągu jednego roku. Ten wzrost jest bezpośrednią przyczyną niepopularności prezydenta Bidena. Zwłaszcza, że ​​wyborcy pamiętają, że ostentacyjnie prowadził kampanię przeciwko przemysłowi naftowemu.

READ  Camille Lelouch: Zabawny filmik z córką Almą, który sprawia, że ​​żyje z koszmaru

Przeczytaj także – Możliwość zachodniego embarga powoduje wzrost ropy

Ze swojej strony brytyjski minister biznesu i energii Kwasi Quarting ogłosił we wtorek na Twitterze, że Wielka Brytania zaprzestanie importu ropy naftowej i rosyjskich produktów naftowych do końca 2022 roku.Wielka Brytania jest głównym producentem ropy naftowej i produktów naftowych, posiadamy również duże rezerwy. Poza Rosją zdecydowana większość naszego importu pochodzi od zaufanych partnerów, takich jak Stany Zjednoczone, Holandia i Zatoka Perska (kraje)– Dodał. Minister zaznacza, że ​​rynek ropy już ruszył.Zaczęli wyrzucać rosyjską ropę, a prawie 70% już nie było w stanie znaleźć nabywcyI że Wielka Brytania nie jest uzależniona od rosyjskiego gazu ziemnego, który stanowi tylko 4% dostaw tego kraju.

Od naszego korespondenta Pierre-Yves Dugua