Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie jest pretekstem do czystek

Wojna na Ukrainie jest pretekstem do czystek

Wczoraj na ulicach Warszawy pół miliona ludzi i wszystkie partie opozycyjne zgromadziły się przeciwko polityce Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W niedzielę 4 czerwca opozycja wobec reżimu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zebrała się na ulicach, by zaprotestować przeciwko wysokim kosztom życia i spróbować zachować polską demokrację. Przeciwko ustawie, która weszła w życie w środę 31 maja, wystąpili także przeciwnicy reżimu, mający na celu powołanie komisji do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce.

Komisja śledcza mająca na celu obalenie opozycji

Andrzej Duda dał zielone światło dla ustawy powołującej komisję śledczą ds. wpływów rosyjskich w Polsce w latach 2007-2022. Ta niejasno zdefiniowana ustawa, nazywana „Lex Tusk”, wydaje się być polityczną bronią przeciwko liderowi opozycji Donaldowi Tuskowi, liderowi Platformy Obywatelskiej. Mógł stać się celem jego relacji z Rosją, kiedy był przewodniczącym polskiego rządu w latach 2007-2014. W 2010 roku Donald Tusk odwiedził Władimira Putina, aby potwierdzić sowiecką odpowiedzialność za zbrodnię katyńską podczas II wojny światowej. W tym samym roku został oskarżony o spowodowanie śmiertelnej katastrofy lotniczej prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Silne reakcje krajowe i międzynarodowe

Wprowadzając tę ​​ustawę, wydaje się, że rząd robi wszystko, co w jego mocy, aby usunąć swoich przeciwników przed kolejnymi wyborami, które odbędą się pod koniec roku. Ze swojej strony opozycja zamierza wykorzystać tę demonstrację, pierwszą tego rodzaju od częściowo wolnych wyborów w 1989 roku. Chcą bronić zdobyczy z 1989 roku, podczas gdy kraj „zmierza w stronę coraz bardziej autorytarnego i nieliberalnego sądu”, jak twierdzi Jean-Yves Boutel. Stany Zjednoczone i Unia Europejska zareagowały bezpośrednio na tę ustawę, podczas gdy polski rząd wydaje się być w obliczu paradoksu: chęci obrony wolności na Ukrainie oraz zagrożenia swobód demokratycznych i eurosceptycznej retoryki na poziomie krajowym.

READ  Sophie Davant jest arogancka i pretensjonalna? Prowadzący rozmontowuje krytyków

Muzyka z wstępu: Duloc-

podróż astralna