Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: Drugie miejsce wystrzelenia rosyjskich hipersonicznych pocisków Avangard w stan pogotowia, pokaz siły Putina trwa

Wojna na Ukrainie: Drugie miejsce wystrzelenia rosyjskich hipersonicznych pocisków Avangard w stan pogotowia, pokaz siły Putina trwa

Od początku wojny armia rosyjska rozmieściła całą partię pocisków średniego i dalekiego zasięgu, aby dotrzeć na terytorium Ukrainy. Ujawniono systemy Kinjal, Poseidon, Iskander lub Zircon, co wskazuje na niszczycielskie skutki tej broni. Teraz w rosyjskim arsenale jest jeszcze jeden przerażający element, rakieta Avangard.

System Avangard to kolejna broń określana przez Moskwę jako „nieugięta”. Wszedł do służby w 2019 roku i jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej niszczycielskich broni na świecie.
5 czerwca dowódca Strategicznych Sił Rakietowych Federacji Rosyjskiej Siergiej Karakajew wyjaśnił kanałowi Telewizja ZvezdaKanał Ministerstwa Sił Zbrojnych Rosji poinformował, że drugi pułk zostanie wyposażony w pociski balistyczne Awangard. Zgodnie z tymi notatkami, które przejęła państwowa agencja TASS, będzie on bliski uruchomienia i będzie znajdował się w stanie gotowości bojowej.

Rosyjskie Strategiczne Siły Rakietowe przygotowują się do zdobycia drugiego pułku naddźwiękowego systemu rakietowego „Avangard”, powiedział dowódca Zvezda TV.

—Spriteer (@spriter_774400) 5 czerwca 2022

System ten stanowi zatem uzupełnienie dywizji Dombarovsky wyposażonej w 2019 roku w pierwsze pociski Avangard. Według TASS tylko dwa miejsca startowe powinny gwarantować bezpieczeństwo Rosji. W ten sposób drugi nie powinien trwać długo.

Składający się z pocisku balistycznego i szybowca hipersonicznego, Avangard leci przez górne warstwy atmosfery, dzięki czemu ma mniej przewidywalną trajektorię niż urządzenie balistyczne. Są więc mniej podatne na obronę przeciwlotniczą. Według Władimira Putina jest w stanie trafić w cel jak „meteor, kula ognia” i może przenosić ładunek konwencjonalny lub 2-megatonową głowicę nuklearną.

Według Rosji jest on szczególnie zdolny do osiągania prędkości 27 machów, czyli ponad 33 000 kilometrów na godzinę. Dość powiedzieć, że jego użyteczność w konflikcie na Ukrainie pozostaje ograniczona. Ale przede wszystkim to, by Rosja kontynuowała pokaz siły, demonstrując uderzającą siłę Zachodu. Celem jest także stłumienie entuzjazmu państw NATO w ich wyścigu o wsparcie militarne dla Ukrainy.

READ  Jak rozumiemy stanowisko Niemiec? Zadaj nam swoje pytania

Wreszcie, według amerykańskiego wywiadu, siły rosyjskie wystrzeliłyby ponad 1100 pocisków na Ukrainę w ciągu dwóch miesięcy wojny… ale z szacowanym wskaźnikiem niepowodzenia wynoszącym 60%…