Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wkrótce stacja kosmiczna dla turystów?

Marzenie o życiu w kosmosie zbliża się do rzeczywistości. Blue Origin, kosmiczny startup założony przez Jeffa Bezosa i Sierra Space, ogłosiły w poniedziałek plany budowy Orbital Reef, komercyjnie opracowanej, będącej własnością i obsługiwanej stacji kosmicznej, która ma zostać zbudowana na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Orbital Reef zostanie zaprezentowany jako „komercyjny park wielofunkcyjny w przestrzeni”, dający klientom możliwość posiadania adresu w kosmosie, zgodnie z komunikatem prasowym przygotowanym przez cnet. Firmy oczekują, że prywatne firmy, osoby prywatne i rządy będą zainteresowane korzystaniem z obiektów orbitalnych. W oświadczeniu stwierdzono, że stacja kosmiczna zacznie działać w drugiej połowie tej dekady.

Stacja kosmiczna zapewni transport, logistykę, zakwaterowanie w kosmosie oraz zakwaterowanie sprzętu i załogi na pokładzie. Wraz ze wzrostem rynku Orbital Reef rosną doki jednostek, punkty sprzedaży pojazdów i obiekty użyteczności publicznej. Przyjmuje również turystów.

60 lat rozwoju

„Od ponad 60 lat jest NASA Brent Sherwood, starszy wiceprezes ds. zaawansowanych programów rozwojowych, Blue Origin, powiedział w komunikacie prasowym:

Zwolennicy Orbital Reef to Boeing, Redwire Space, Genesis Engineering Solutions i Arizona State University.

Wiadomość pojawia się po tym, jak główne firmy kosmiczne Lockheed Martin i Nanoracks ogłosiły w zeszłym tygodniu swój projekt komercyjnej stacji kosmicznej, nazwany Starlab. Podobne aspiracje ma prywatna firma Axiom Space.

Inne projekty komercyjnych stacji kosmicznych pojawiły się i zniknęły w ostatnich dziesięcioleciach, ale jak dotąd ludzkie siedliska na orbicie pozostawały w dużej mierze domeną rządów krajowych, z Międzynarodową Stacją Kosmiczną na czele.

ISS jest obecnie finansowany co najmniej do 2024 roku. Kontrowersje dotyczące przedłużenia życia stacji to niemal ciągła rozmowa od początku jej istnienia. Zobaczymy, jak zwiększone zainteresowanie komercyjnymi stacjami kosmicznymi może, ale nie musi, zmienić tę debatę.

READ  Gigantyczne czarne dziury nie zawsze są tam, gdzie się ich spodziewasz!