Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wiele polskich firm jest zainteresowanych inwestowaniem na pustyni

Według szefa polskiej misji gospodarczej w Maroku Roberta Jędrka wiele polskich firm jest zainteresowanych inwestycjami w południowych prowincjach.

Po niedawnej wizycie misji gospodarczej w Królestwie, a zwłaszcza w Laayoune i Dakhli, Jędrzejk, który kierował przedstawicielami ośmiu firm działających w dziedzinie energetyki, lotnictwa, transportu medycznego i straży pożarnej, pochwalił dokonany postęp społeczno-gospodarczy w regionie. Prowincje południowe.
W rozmowie z polską gazetą elektroniczną „INN Poland” zwrócił uwagę, że „gigantyczny biegun gospodarczy, który wyłania się w południowym Maroku, będzie miał korzystny wpływ na miliony ludzi żyjących na kontynencie afrykańskim”, dodając, że „największa afrykańska przesyłka w tranzyt” jest budowany w porcie Dakhla i istnieje silna infrastruktura w budowie przeznaczona pod przyszłe zakłady produkcyjne.”

Zadeklarował też, że w obliczu wielkich osiągnięć, region w najbliższych latach stanie się ośrodkiem gospodarczym, takim jak Dubaj, Hongkong czy Singapur. W efekcie polskie firmy są zainteresowane tym wzrostem potęgi gospodarczej i otwieraniem się dla nich szerokiej drogi dotarcia na rynek afrykański przez południowe prowincje. W tym samym duchu Jędrzejczyk opowiedział się za tworzeniem polskich firm w regionie w celu otwarcia się na Afrykę, kwalifikując „pozytywnie” wszystkie spotkania z partnerami marokańskimi. (B2B) i najwyższe władze w kraju.

Jędrzejczyk chwalił wówczas strategiczne położenie królestwa (bliskość Europy i uprzywilejowane partnerstwo z Unią Europejską) i podkreślał potrzebę zachęcania do inwestycji w południowych prowincjach.

Zaznaczył, że „naszą misję na pustyni wsparła Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która ma biuro w Casablance”, wyjaśniając, że dyrektor tej agencji „polecił nam założenie firmy w regionie”.

Przeczytaj także | Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych informuje Radę Bezpieczeństwa o zdobyczach dyplomatycznych i rozwoju gospodarczym na marokańskiej Saharze

Zapowiedział także pierwszy projekt, który po tej misji zmaterializuje się w Maroku, którym będzie otwarcie przedstawicielstwa firmy FlyAgro, specjalizującej się w produkcji lekkich śmigłowców. Firma ta zacznie od zatrudniania inżynierów marokańskich do realizacji projektów badawczo-rozwojowych w przemyśle lotniczym – powiedział, dodając, że w ślady FlyAgro pójdą inne firmy obecne podczas misji gospodarczej do Maroka.

READ  Poprzez „Zapomniane wybrzeże” Muzeum Rietberg w Zurychu promuje przeszłość Hondurasu