Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wicepremierem został Jarosław Kaczyński, siłacz polskiej prawicy konserwatywnej

Wicepremierem został Jarosław Kaczyński, siłacz polskiej prawicy konserwatywnej

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę, 30 września, że ​​Jarosław Kaczyński, uważany za polskiego prawicowego siłacza, zostanie wicepremierem po rekonstrukcjach w konserwatywnym rządzie.

Od czasu dojścia konserwatystów do władzy w 2015 r. Kaczyński, 71-letni lider PiS, oficjalnie jest posłem drugorzędnym.

Przeczytaj także Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów W Polsce Jarosław Kaczyński jest bliski ugruntowania swojego nieliberalnego reżimu

W sobotę podpisano nowe porozumienie koalicyjne dla zjednoczonej prawicy, wykluczając ryzyko powstania rządu mniejszościowego lub przedterminowych wyborów. Na początku września wybuchł kryzys pomiędzy partią Prawo i Sprawiedliwość pana Morawieckiego a sprzymierzonymi z nią dwoma małymi partiami prawicowymi: Polską Solidarnością i Ententą.

Zmniejszanie napięć wewnątrz sojuszu

Według Premiera rekonstrukcja rządu ma na celu: „O szybsze wyjście z kryzysu”. Analitycy uważają, że wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu stanowi w rzeczywistości próbę złagodzenia coraz silniejszych napięć w koalicji rządzącej. Nie określono jego obowiązków. Według prasy powinien nadzorować obszary spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i obronności.

Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów W Polsce Jarosław Kaczyński stoi w obliczu podziałów wśród większości, do której należy

Co więcej, należy zwrócić uwagę, że powołanie na stanowisko Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnika, ultrakonserwatywnego posła PiS, znanego szczególnie z niedawnych wypowiedzi publicznie stygmatyzujących społeczność LGBT, wywołało kontrowersje.

Nominacje musi wkrótce zatwierdzić bliski z PiS prezydent Andrzej Duda.

W środę Komisja Europejska ujawniła swój pierwszy raport na temat poszanowania praworządności w 27 krajach Unii Europejskiej, w którym szczegółowo wyróżniono Węgry i Polskę za ataki na niezależność sądownictwa.

Świat z Agence France-Presse

READ  film dokumentalny. Cordemais, jaka przyszłość po węglu?