Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Węgry i Polska są pod ostrzałem europejskich krytyków

UE jest zaniepokojona, że ​​Węgry i Polska nadal naruszają europejskie wartości, pomimo licznych ostrzeżeń i działań, które zostały podjęte przeciwko tym dwóm krajom.

Komisja Europejska powtórzyła swoje obawy dotyczące Wielokrotne łamanie wartości europejskich przez Polskę i Węgry, podczas posiedzenia Rady Ministrów do Spraw Europejskich, które odbyło się we wtorek w Luksemburgu. Oba kraje były słuchane przez swoich rówieśników na Wytoczone przeciwko nim powództwa o naruszenie praworządności.


„Niepokój o Polskę wciąż budzi ogromne zainteresowanie”.

Vera Jourova

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej

Ostatnie takie testy przeprowadzono dwa lata temu. Wiceprzewodnicząca Komisji Vera Jourova ubolewała: „Od tego czasu wiele się zmieniło. Niestety, wiele kwestii nadal budzi niepokój”.

Głos Polski, kierowany przez prawicowo-nacjonalistyczną partię PIS, został wysłuchany po raz czwarty od rozpoczęcia postępowania w 2017 roku. Unia Europejska zarzuca Warszawie brak poszanowania niezależności Trybunału Konstytucyjnego. „Obawy o Polskę są nadal bardzo interesujące”, powiedziała Vera Jourova, zanim również potępiła Postępowanie dyscyplinarne podjęte wobec wielu sędziów.

Unia Europejska jest również zaniepokojonaNiedawna propozycja prezydenta RP Andrzeja Dudy, aby zakwestionować europejskie praworządność.


„Nie ma wyraźnego wysiłku ze strony władz węgierskich w obronie wartości europejskich”.

Vera Jourova

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej

Węgry, kierowane przez skrajnie prawicową partię Fidesz, zostały wysłuchane po raz trzeci. Oskarżony rząd węgierski Naruszenie niezawisłości sędziów, wolności prasy i praw imigrantów. „Nie ma wyraźnego wysiłku ze strony władz węgierskich w obronie wartości europejskich” – powiedziała Vera Jourova.

Na razie dialog z obydwoma krajami będzie kontynuowany, ponieważ nie zostały wobec nich podjęte żadne sankcje.

Procedura, o której mowa w art. 7 Traktatu, może skutkować zawieszeniem praw głosu zainteresowanych krajów w Radzie Europejskiej. Ta kara jest jednak mało prawdopodobna, ponieważ jej przyjęcie wymagałoby jednomyślnej decyzji Rady, ponieważ oba kraje wzajemnie się chronią. Alternatywą jest zawieszenie części pomocy europejskiej udzielanej tym krajom.

13 krajów potępia Węgry

Podczas tej Rady do Spraw Ogólnych 13 krajów europejskich, w tym Belgia, Potępił węgierskie prawo uchwalone w zeszłym tygodniu, które zakazuje „pokazywania i promowania homoseksualizmu” wśród osób poniżej 18 roku życia.s. Prawo, które sprowadza się do zakazu programów edukacyjnych, w których wspomina się o homoseksualizmie.

13

kraje europejskie

Trzynaście krajów europejskich, w tym Belgia, również potępiło przyjętą w zeszłym tygodniu węgierską ustawę zakazującą „pokazywania i promowania homoseksualizmu” wśród osób poniżej 18 roku życia.

W oświadczeniu wygłoszonym przez belgijską minister spraw zagranicznych Sophie Wilmès kraje te wyraziły „głębokie zaniepokojenie” tą ustawą, która narusza prawa gejów i wolność wypowiedzi..