Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Według Światowej Organizacji Zdrowia wariant indyjski jest bardziej zaraźliwy i może być odporny na szczepionki

Przez SudOuest.fr z AFP

Główny naukowiec Światowej Organizacji Zdrowia potwierdza, że ​​wariant B.1.617 jest niekwestionowanym czynnikiem przyspieszającym epidemię w Indiach, gdzie wymknął się on spod kontroli.

Po raz pierwszy w sobotę W Indiach odnotowano ponad 4000 zgonów z powodu Covid-19 w ciągu 24 godzin i ponad 400 000 nowych infekcjiJednak eksperci uważają, że oficjalne dane są znacznie zaniżone. Sumya Swaminathan, pediatra i badacz ze Światowej Organizacji Zdrowia, powiedziała w wywiadzie Wariant B.1.617, który po raz pierwszy wykryto w Indiach w październikuBył to niekwestionowany czynnik przyspieszenia epidemii, która wymykała się spod kontroli w kraju.

Jeden z najniebezpieczniejszych wariantów

Zmienna ta może zostać sklasyfikowana przez Światową Organizację Zdrowia na liście zmiennych uważanych za bardziej niebezpieczne niż oryginalna wersja wirusa ze względu na większą infekcję, ich zdolność do pokonywania mechanizmów obronnych zapewnianych przez szczepienia oraz śmiertelność zakażonych pacjentów. świat.

Wyjaśniła, że ​​zmienna B.1.617 „ma mutacje zwiększające transmisję, a także może uczynić ją odporną na przeciwciała, które powstały w wyniku szczepień lub naturalnego zanieczyszczenia”. Ale sama zmienna nie może być obwiniana za masowy wzrost przypadków w Indiach, które wydają się zbyt wcześnie porzucić swoją ostrożność, zauważa.

„Kłopoty świata”

Indie, największy na świecie producent szczepionek, podały do ​​tej pory dwie dawki zaledwie 2% z 1,3 miliarda ludzi. Zdaniem naukowca, „Potrzeba miesięcy, jeśli nie lat, aby osiągnąć poziom od 70 do 80%” populacji odpornościowej. Ostrzegła, że ​​w najbliższej przyszłości konieczne będzie poleganie na środkach socjalnych i zdrowotnych, które zostały już przetestowane i udowodniono, że powstrzymają epidemię.

Skala epidemii w Indiach zwiększa ryzyko pojawienia się nowych, groźniejszych wariantów. Naukowiec podkreślił, że „im większa reprodukcja, rozprzestrzenianie się i przenoszenie wirusa, tym większe ryzyko mutacji i adaptacji”.

READ  François Hollande zostaje osaczony przez dwóch rosyjskich komików