Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Według „New York Times” Izrael dowiedział się o planach Hamasu

Według „New York Times” Izrael dowiedział się o planach Hamasu

Armia izraelska interweniuje w kibucu Kfar Azza po masakrze 7 października. Ronena Zvuluna/Reuters

Izraelski wywiad wojskowy uzyskał około czterdziestostronicowy dokument szczegółowo opisujący atak taki jak ten przeprowadzony 7 października, w wyniku którego w Izraelu zginęło około 1200 osób.

Czy udało się udaremnić krwawe ataki z 7 października? Śledztwo prowadzone przez „New York Times”. Ujawnia, że ​​choć gromadzenie danych wywiadowczych zakończyło się niepowodzeniem, stronnicza analiza możliwości Hamasu doprowadziła do niepowodzenia służb bezpieczeństwa. Według gazety New York Daily, która opiera się na tajnych dokumentach, izraelscy urzędnicy uzyskali plan Hamasu dotyczący przeprowadzenia bezprecedensowego ataku na Izrael ponad rok temu, uznali jednak ten scenariusz za nierealny. Izraelski wywiad wojskowy uzyskał prawie czterdziestostronicowy dokument od palestyńskiej grupy islamistycznej Hamas, szczegółowo opisujący, punkt po punkcie, atak na dużą skalę, taki jak ten przeprowadzony przez komandosów 7 października, w wyniku którego w Izraelu zginęło około 1200 osób – podaje izraelski wywiad wojskowy. wyższego rangą izraelskiego urzędnika wojskowego. Amerykański dziennik.

Dokument ten, rozpowszechniany w kręgach wywiadowczych pod kryptonimem „Mur Jericho”, nie określał daty ewentualnego ataku, ale precyzował punkty, w których należy nasycić izraelski system bezpieczeństwa, a następnie zaatakować cele miejskie i bazy wojskowe. Mówiąc dokładniej, dokument odnosi się do gradu rakiet i dronów, który zniszczył kamery bezpieczeństwa i zautomatyzowane systemy obronne, a następnie myśliwców przechodzących na spadochronach, samochodami i pieszo na stronę izraelską, czyli elementów, które były sednem październikowej kampanii 7 atak.

Scenariusz „całkowicie fikcyjny”.

Ale to nie było tak „Nie może zostać określony” Jeśli ten plan zostanie zatwierdzony „całkowicie” Potwierdza to dokument wewnętrznej armii izraelskiej uzyskany przez kierownictwo Hamasu i sposób, w jaki można go przełożyć na rzeczywistość czasy. Jednak w lipcu analityk elitarnej jednostki wywiadowczej 8200 ostrzegł, że ćwiczenia wojskowe przeprowadzone właśnie przez Hamas w kilku punktach przypominały plan ataku zaplanowany w dokumencie „Mur Jerycha”. Ale pułkownik dywizji wojskowej odpowiedzialnej za Strefę Gazy zaprzeczył temu scenariuszowi i opisał go jako… „Całkowicie fantastyczny”.

„Kategorycznie odrzucam pogląd, że ten scenariusz jest fikcyjny (…) i stanowi plan wojny”. Nie tylko do ataku „przeciwko wsi”„, pisze ten analityk w zaszyfrowanych e-mailach, które zobaczyła gazeta. „Mieliśmy już podobne doświadczenie 50 lat temu na froncie południowym w związku ze scenariuszem, który wydawał się fantastyczny. Historia może się powtórzyć, jeśli nie będziemy ostrożni.”„” – napisał analityk do swoich kolegów niemal proroczo, nawiązując do wojny Jom Kippur w 1973 roku.

Według czasyJeżeli dokument dotyczący Muru Jerycha był rozpowszechniany w izraelskiej hierarchii wojskowej, nie wiadomo, czy konsultowano go w tej sprawie z premierem Benjaminem Netanjahu i jego rządem.

READ  Do Mali przybyli rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera