Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Według Erewania do Armenii przybyło ponad 65 000 uchodźców

Według Erewania do Armenii przybyło ponad 65 000 uchodźców

Ponad połowa ludności tego separatystycznego regionu uciekła, odkąd enklawa znalazła się pod kontrolą Azerbejdżanu.

opublikowany

aktualizować


czas czytania :
1 minuta

Uchodźcy czekają w autobusie w Goris w Armenii po ucieczce z Górskiego Karabachu, 27 września 2023 r. (ALAIN JOCARD / AFP)

I nadal przybywają tysiącami. W czwartek 28 września władze Armenii poinformowały o przybyciu 65 036 uchodźców z Górskiego Karabachu, czyli ponad połowy oficjalnej populacji tego separatystycznego regionu, gdzie w zeszłym tygodniu Azerbejdżan poprowadził błyskawiczny atak. „Państwo zapewnia odpowiednie mieszkanie każdemu, kto nie ma z góry określonego miejsca zamieszkania”. Ogłosił to rząd Armenii.

Azerbejdżan otworzył w niedzielę korytarz Lachin, jedyną drogę łączącą enklawę z Armenią, cztery dni po kapitulacji separatystów i zawieszeniu broni, które doprowadziło do wysiedlenia tysięcy cywilów uciekających przed przybyciem sił azerbejdżańskich. Na drodze między obydwoma krajami ciągły konwój samochodów przewozi przez granicę kolejnych uchodźców.

>> Wideo. Górski Karabach: Ormianie na ścieżce wygnania dają świadectwo

Oficjalnie populacja Górskiego Karabachu wynosi około 120 000 osób, z czego większość to Ormianie. Ta górzysta enklawa w południowo-zachodnim Azerbejdżanie odłączyła się przy wsparciu Armenii po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku.

W tej i tak już napiętej sytuacji ponad 100 osób nadal jest uznawanych za zaginione po eksplozji magazynu paliwa, do którego wtargnęli mieszkańcy w poniedziałkowy wieczór podczas masowego exodusu. W wyniku tragedii zginęło co najmniej 68 osób, a 290 zostało rannych.

READ  dobre wieści