Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wciągająca fantazja przedstawiająca mityczną parę

Wciągająca fantazja przedstawiająca mityczną parę

Marie Jeanine/Netflix Laurent Lafitte i Josephine Jappy w filmie Tapie w serwisie Netflix.

Marie Jeanine/Netflix

Laurent Lafitte i Josephine Jappy w filmie Tapie w serwisie Netflix.

Serial – Bernard Tapie, grany przez Laurenta Lafitte’a, to bohater nowego serialu Netfliksa Mora. Serial, którego produkcja rozpoczęła się przed śmiercią tego ostatniego w 2021 roku i na którą nie wyraził zgody ani on, ani jego najbliżsi.

Jak kultowy serial korona Który zakończy się tej jesieni sezonem 6 skupiającym się na latach 90. i 2000. Mora Nie ma etykiety biograficznej.

Po licznej krytyce serialu ze strony klanu Tabi, przedstawiono go jako inspirowany wyłącznie rzeczywistością. Jeśli musimy oddzielić historię od fikcji, jaka jest naprawdę wartość tej drugiej? Czy jest to zabawne dla widza, który szuka nie obrazu mężczyzny, którego wydaje mu się, że zna, ale oryginalnego dramatu z aktorem Comédie Française w roli głównej?

Morafantastyka silnie zabarwiona realizmem

Mora, napisany przez Tristana Sigilę i Oliviera Demanela, w 7 odcinkach śledzi niezwykłą podróż Bernarda Tapie. Od początków biznesmena po karierę polityczną, w tym małżeństwo z drugą żoną Dominique i kłopoty z prawem – spektrum było szerokie.

Serial opowiada o konkretnych wydarzeniach, które przez ostatnie trzydzieści lat były szeroko relacjonowane i komentowane w prasie, a które są niezbędne do zrozumienia tej postaci: pomieszana kariera muzyczna, zmagania młodego biznesmena, rozmowa z Jean-Marie Le Pen i wymianę zdań z sędzią śledczym Erikiem de Montgolfierem po sprawie dotyczącej ustawiania meczów, meczów Homme-Valenciennes, jego pobytu w więzieniu Santé w 1997 r. itd.

Jeśli jednak pozostaną wierni znanym faktom, twórcy serialu pozwolili sobie na fantastykę. Bernard Tapie faktycznie miał czworo dzieci: Nathalie, Stephane, Laurent i Sophie. W serialu są tylko dwie: Stephanie i Victor.

Być może jest to sposób na oddzielenie się od rzeczywistości właśnie po to, aby Bernard Tapie z serialu stał się postacią w sensie dosłownym.

Mora W serwisie Netflix: Portret mężczyzny i pary

I to działa. Pod warunkiem jednak, że odłożycie telefon na bok, aby nie szukać „prawdziwych zdjęć archiwalnych” i dać się wciągnąć serialowi.

Laurent Lafitte jest więcej niż przekonujący I urzekająca Josephine Gaby. Ich chemia jest idealna, tworzą parę, która jest nie tylko wiarygodna, ale i bardzo sympatyczna. Estetyka i atmosfera serialu przenoszą nas w przeszłość, wygodną, ​​​​niemal uspokajającą przeszłość.

Scenariusz również nas zaskoczył. Mora Przedstawia osobę stale na krawędzi, trawioną ambicjami, przytłoczoną uczuciami i potrzebą uznania, głęboko ludzką. W centrum historii i konstrukcji męża jest mężczyzna, który bez żony jest niczym lub prawie niczym. Mora Swoją drogą to także historia miłosna Bonnie i Clyde. Wreszcie, Mora To cykl trzymający widza w napięciu: rytmiczny, zrównoważony i sprawiedliwy.

Małżeństwo Bernarda i Dominique’a Tapie w serialu „Para” na Netfliksie.
Marie Jeanine/Netflix Małżeństwo Bernarda i Dominique’a Tapie w serialu „Para” na Netfliksie.

Marie Jeanine/Netflix

Małżeństwo Bernarda i Dominique’a Tapie w serialu „Para” na Netfliksie.

Czy jest wierny temu, kim naprawdę był Bernard Tapie? Ostatecznie to nie ma znaczenia. Tapie to zabawna i bardzo udana fantasy. Być może dla historyków nie jest to najważniejsze, ale dla widzów tak.

Moraz Laurentem Lafitte, Fabrice Luchini, Josephine Gaby, Patrickiem d’Assoumsau, Antoine Reinartz i Camille Chamoux, jest w całości dostępny w serwisie Netflix od 13 września.

READ  Fort Boyard: Vincent Lajave powraca jako Megagaf

Zobacz także na HuffPost: