Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Waszyngton nakazuje wyjazd ze stolicy nieistotnych pracowników

W czwartek 27 października Stany Zjednoczone nakazały swojemu mniej istotnemu personelowi dyplomatycznemu i ich rodzinom opuszczenie stolicy Nigerii, Abudży, z powodu… „Zwiększone ryzyko ataków terrorystycznych”Według oświadczenia wydanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

We wtorek Waszyngton rzeczywiście pozwolił tym ludziom opuścić miasto, jeśli chcieli. Kilka zachodnich ambasad, w tym ambasada USA, również niedawno zaleciło swoim obywatelom ograniczenie poruszania się po kraju.

Mieszkańcy Abudży i jej okolic, w tym zachodni dyplomaci, coraz bardziej niepokoją się brakiem bezpieczeństwa po lipcowej masowej ucieczce z więzienia w więzieniu Kogi na obrzeżach Abudży.

Przeczytaj także: W Nigerii 300 więźniów uciekło z więzienia po podejrzeniu ataku Boko Haram

Obszary trudne do zabezpieczenia

Potem uciekło ponad 400 zatrzymanych, w tym dziesiątki podejrzanych o dżihadystę. Policja i wojsko ogłosiły, że zaostrzyły ochronę w stolicy i jej okolicach, ale Abudża jest otoczona przez tereny górskie i leśne, które są trudne do zabezpieczenia.

Władze Nigerii potwierdziły to po wielu ostrzeżeniach Zachodu „Podjęto wszelkie niezbędne środki ostrożności”.

Dżihadyści zazwyczaj atakują północno-wschodnie regiony Nigerii, z dala od stolicy federalnej, ale komórki islamistyczne są obecne w innych częściach kraju.

Przeczytaj także: W obliczu najgorszych powodzi dekady w Nigerii organizowana jest pomoc wzajemna

Świat z AFP

READ  Bezpośrednio – Ukraina: według Zełenskiego w Chersoniu Rosja zniszczyła „całą infrastrukturę krytyczną”.