Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wariant Omicron zidentyfikowany w 38 krajach, MFW zaniepokojony wzrostem

Wariant Omicron zidentyfikowany w 38 krajach, MFW zaniepokojony wzrostem

Postęp wydaje się nieunikniony. Coraz więcej krajów zgłasza przypadki wariantu Omikrona wirusa koronowego Kto, nawet jeśli Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że nie ma obecnie wiedzy o śmiertelnych przypadkach, jest tak zaniepokojony, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) rozważa zrewidowanie swojej prognozy globalnego wzrostu.

Ponad tydzień po tym, jak Republika Południowej Afryki ogłosiła swoje odkrycie, ten nowy wariant został zidentyfikowany w 38 krajach i wywołuje falę paniki na planecie, skłaniając wiele krajów do zaostrzenia środków zdrowotnych, ale także do zamknięcia granic. Dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgieva powiedziała w piątek, że szybkie rozprzestrzenianie się Omicron „może zachwiać zaufaniem” i „prawdopodobnie spowodować korekty w dół naszych październikowych prognoz globalnego wzrostu”.

W tym samym czasie epidemia Covid-19 nadal sieje spustoszenie w niektórych krajach: według jej agencji statystycznej tylko w październiku Rosja odnotowała prawie 75 000 zgonów, co jest najbardziej śmiertelnym do tej pory w kraju. 145 milionów ludzi od początku wojny. Epidemia, która zabiła tam łącznie 520 000 osób.

12 spraw we Francji i 109 w Europie

Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w całym Europejskim Obszarze Gospodarczym (Unia Europejska oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein) odnotowano 109 przypadków w piątek w południe.

We Francji zidentyfikowano 12 przypadków, według władz ds. zdrowia, a Stany Zjednoczone liczą w sumie część 10, w tym dwa dotyczące pacjentów, którzy nie podróżowali za granicę, co wskazuje, że transmisje są teraz również zlokalizowane.

Ze swojej strony Australia ogłosiła w piątek pierwsze trzy przypadki w Sydney, pomimo zakazu wjazdu cudzoziemców na jej terytorium i ograniczeń lotów do RPA. Hiszpania również ujawniła swoją pierwszą lokalną infekcję, w której zaszczepiono 62-letniego mężczyznę, który nie podróżował. Tunezja i Meksyk ogłosiły swoje pierwsze przypadki w piątek.

Już w październiku Międzynarodowy Fundusz Walutowy zrewidował swoją prognozę wzrostu światowego PKB do 5,9% w tym roku, w szczególności z powodu nierównomiernych szczepień na świecie. Według statystyk ONZ około 65% ludzi w krajach bardziej rozwiniętych otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19, w porównaniu z zaledwie 7% w krajach mniej rozwiniętych.

READ  O czym należy pamiętać od piątku 10 czerwca

Pojawienie się wariantu jest „ostatecznym dowodem” na ryzyko nierówności, powiedział AFP Francesco Rocca, prezes Międzynarodowej Federacji Czerwonego Krzyża, przypominając groźbę zobaczenia „bardzo nowych wariantów. niski wskaźnik szczepień”.

wiele niewiadomych

Jeśli nowy wariant wydaje się wysoce zaraźliwy, rzecznik WHO Christian Lindmeier wyjaśnił w piątek, że „nie otrzymał żadnych informacji o zgonach związanych z Omicronem”.

W miarę jak coraz więcej krajów testuje nowy wariant, powiedział: „będziemy mieć więcej przypadków, więcej informacji, chociaż mam nadzieję, że nie będzie zgonów”.

Światowa Organizacja Zdrowia uważa za „prawdopodobne”, że wariant rozprzestrzeni się na całym świecie, zwłaszcza że ryzyko ponownego zarażenia Covid-19, zgodnie z badaniem południowoafrykańskim, jest Trzy razy ważniejsze Korzystanie z Omicron w porównaniu z wariantami Beta i Delta.

W Republice Południowej Afryki nowa forma jest już powszechna, a władze ds. zdrowia zgłosiły szczyt zakażeń u dzieci, nie wiadomo w tej chwili, czy jest ona powiązana z Omicronem.

kolejne nowe ograniczenia

Nigdy wcześniej rodzaj Covid-19 nie wywołał takiej paniki od czasu pojawienia się Delty, która jest obecnie powszechna i już bardzo zaraźliwa. Na całym świecie coraz częściej pojawiają się ogłoszenia o surowych środkach i ograniczeniach w podróżowaniu.

Po Austrii Niemcy zmierzają w kierunku obowiązkowych szczepień, ustawy w tym kierunku, która zostanie rozpatrzona przez parlament do końca roku. Irlandzki rząd ogłosił nowe ograniczenia w piątek wieczorem, w tym zamknięcie klubów nocnych od 7 grudnia do 9 stycznia, podczas gdy Grecja skróciła terminy na trzecią dawkę.

Szwajcaria zlikwiduje obowiązkową kwarantannę przy wjeździe do kraju dla osób zaszczepionych w sobotę, ale zaostrzy wymagania dotyczące testów. W Azji, po ogłoszeniu przez Singapur dwóch przypadków, Malezja i Sri Lanka zgłosiły swoje pierwsze przypadki w piątek, każdy od podróżnych powracających z Afryki.

Różne laboratoria, w tym Moderna, AstraZeneca, Pfizer/BioNTech i Novavax, wyraziły zaufanie do swoich zdolności do stworzenia szczepionki przeciwko Omicronowi. Rosja pracuje również nad własną wersją Sputnika V, która jest przeznaczona specjalnie dla tego wariantu.

READ  W jego wózku znajdowało się: dwumiesięczne dziecko, które w środku burzy w parku miejskim zostało przygniecione gałęzią drzewa