Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Walka prawna z Pfizerem: Dlaczego Polska odmawia zapłaty dawki szczepionki antyrządowej?

Będąc jednym z najmniej zaszczepionych krajów w Unii Europejskiej, Polska ogłosiła, że ​​odmawia przyjmowania i płacenia za nowe dawki szczepionki. Kraj oczekuje teraz prawnej bitwy przeciwko firmie Pfizer.

To pierwszy kraj, który się wycofał. W artykule opublikowanym przez agencję informacyjną w zeszłym tygodniu Reuters Polska „odmówiła przyjęcia lub zapłaty za więcej COVID – tym razem 19 szczepionek”. W wiadomościach pobrzmiewały doniesienia ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który przesłuchał w tej sprawie prywatną telewizję TVN24.

„Zastosowaliśmy regułę płacy przymusowej do Komisji Europejskiej i głównego producenta szczepionek (Pfizer, Uwaga redaktora) W tej chwili odmawiamy przyjęcia tych szczepionek Odmawiamy również zapłaty. Rezultatem będzie konflikt prawny, który już trwa” – powiedział.

Trudna sytuacja”

Jak podaje Reuters, wartość umowy na dostawy szczepionek łączącej firmę Pfizer z Polską do końca 2023 roku to „ponad 6 miliardów złotych (1,4 miliarda dolarów), w tym ponad 2 miliardy złotych do dostarczenia do 2022 roku”. Umowa podpisana przez Komisję Europejską, której Polska nie może bezpośrednio zawiesić.

Więc to ostatnie jest w centrum tego sporu. Na konferencji prasowej rzecznik UE ds. zdrowia Stephen de Geersmaker przypomniał, że państwa członkowskie są związane zobowiązaniami umownymi, ale zrozumiał „trudną sytuację” Polski i „starał się ułatwić negocjacje między polskim rządem a agencją w celu znalezienia praktycznego rozwiązania”. Kraj stoi w obliczu tej szczególnej sytuacji ”.

Nadmiar w rękach

Dzieje się tak dlatego, że polska wędrówka z plecakiem nie jest związana z wątpliwościami co do skuteczności szczepionki, ale z trudnością zaszczepienia miejscowych.. 59% ludzi ma pełny harmonogram szczepień. Podczas gdy średnia europejska wynosi 72,5%, kraj ten wydaje się być biednym studentem.

W sierpniu ubiegłego roku Polska przepełniła się i próbowała wyeliminować naszych kolegów Figaro Wspomniał o sprzedaży miliona z nich do Australii. Kilka sondaży wskazało, że prawie 25% Polaków „opierało się szczepieniu lub było niechętnych szczepieniu”.

READ  Poland Tour - wszystko, co musisz wiedzieć o trasie koncertowej po Polsce w 2021 roku