Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Walka Polski – EURACTIV.com

Polska podejmie wspólne działania z Komisją Europejską w celu odnalezienia ukraińskich dzieci uprowadzonych przez siły rosyjskie podczas inwazji na Ukrainę i dopilnowania, by winni zostali pociągnięci do odpowiedzialności.

Projekt kierowany przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę van der Leyen i premiera Polski Mateusza Morawieckiego został zainicjowany przez ONZ. Rzecznik Komisji Dana zapowiedział, że agencje otrzymają wsparcie.

„Czy znasz dramatyczną sytuację ukraińskich dzieci porwanych przez Rosję? To tragedia i zbrodnia” — powiedziała pani Spinant.

Komisja Europejska ogłosi więcej w najbliższych dniach, powiedział rzecznik podczas konferencji prasowej. Biuro prasowe Komisji, z którym skontaktował się EURACTIV Polska, odmówiło podania dalszych szczegółów.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku różne organizacje międzynarodowe oskarżyły Kreml o przymusowe deportacje ukraińskich dzieci do Rosji lub terytoriów okupowanych przez Rosję. Według danych Prokuratury Ukrainy od początku wojny uprowadzono i wywieziono do Rosji 16 tys. dzieci.

„Dlatego przy wsparciu Komisji Europejskiej i agencji ONZ łączymy siły, aby zebrać dowody i podjąć działania w celu odnalezienia uprowadzonych dzieci i postawienia osób odpowiedzialnych za tę zbrodnię przed wymiarem sprawiedliwości”. , Polska służba dyplomatyczna poinformowała EURACTIV Polska.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka poproszona o komentarz nie odpowiedziała na e-mail EURACTIV Polska przed publikacją tego artykułu.

Na początku tego roku ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec i Holandii potępiły Moskwę za to, co nazwali polityką „straszny” I „Niehumanitarny” zawiera „Oddzielne rodziny”.

READ  W Polsce działaczce proaborcyjnej grozi więzienie