Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W zakresie zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową Naczelna Władza Zdrowia proponuje zmianę obecnych ram prawnych w zakresie tajemnicy zawodowej

W zakresie zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową Naczelna Władza Zdrowia proponuje zmianę obecnych ram prawnych w zakresie tajemnicy zawodowej

Aby zapobiegać chorobom przenoszonym drogą płciową, Wysoka Władza ds. Zdrowia (HAS) proponuje zmianę obecnych ram prawnych w zakresie tajemnicy zawodowej, znacznie ograniczając możliwości informowania partnerów.

„Celem jest zapewnienie pacjentowi, u którego zdiagnozowano chorobę przenoszoną drogą płciową, możliwości wyboru sposobu powiadamiania jego partnera (partnerów), a tym samym zachęcenie do rozpoczęcia procesu powiadamiania” – pisze HAS w zawiadomieniu.

„Chodzi o to, aby pracownik służby zdrowia lub osoba trzecia mogła poinformować partnera pacjenta o jego zgodzie” – wyjaśniamy władzom ds. zdrowia. Możliwość, na którą obecnie nie pozwala tajemnica zawodowa.

Według Wysokiej Władzy ds. Zdrowia, której poglądy generalnie podziela rząd, możliwość szybkiego leczenia partnerów (TAP) „powinna być dopuszczona także we Francji”.

W rzeczywistości obecne przepisy na to nie pozwalają.

Leczenie w trybie przyspieszonym polega na wydaniu recepty pacjentowi z chorobą przenoszoną drogą płciową na rzecz partnera, bez uprzedniej konsultacji z tym ostatnim.

Taka zmiana przepisów pozwoliłaby „partnerom jak najszybciej leczyć się, zwłaszcza jeśli nie mają objawów i wiadomo, że nie pójdą do lekarza ani nie zaangażują się w system opieki zdrowotnej” – ocenia American Health Stowarzyszenie.

Pamiętasz proces znany jako powiadamianie partnera(ów) jako kluczowe narzędzie prewencyjne. Ma na celu przerwanie łańcuchów transmisji poprzez dotarcie do populacji o wyższym ryzyku, aby zmniejszyć związaną z tym zachorowalność i śmiertelność.

READ  Zdrowie. Jak Covid-19 spowodował „zniknięcie” dwóch szczepów wirusa grypy