Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Wielkiej Brytanii zaszczepiono prawie 40% populacji – monitorowanie Covid-19 na całym świecie – rts.ch

Wielka Brytania przekroczyła liczbę 20 milionów osób, które zostały w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19, czyli prawie 40% dorosłej populacji. W Polsce władze złagodziły swoje ograniczenia: maski nie są już obowiązkowe na świeżym powietrzu, a bary zostały ponownie otwarte.

Pandemia koronawirusa zabiła co najmniej 337,695 osób na całym świecie od jej pojawienia się pod koniec grudnia 2019 r., Zgodnie z raportem AFP z oficjalnych źródeł w niedzielę po południu. Od początku epidemii oficjalnie zdiagnozowano ponad 162 422 800 przypadków infekcji.

W sobotę na całym świecie odnotowano 11 923 nowych zgonów i 641 818 nowych przypadków. Kraje, które odnotowały największą liczbę nowych zgonów w swoich ostatnich raportach to Indie z 4077 nowymi zgonami, Brazylia (2087) i Kolumbia (530).

Stany Zjednoczone są krajem najbardziej dotkniętym skutkami śmiertelności z 585 708 ofiarami śmiertelnymi, przed Brazylią z 434 715 zgonami, w Indiach z 270 284 zgonami, Meksykiem z 220 384 zgonami, a Wielka Brytania z 127 675 zgonami.

>> Ogólnoświatowa mapa zanieczyszczeń (od początku pandemii):

>> Status powyżej 14 dni na 100 000 mieszkańców (kliknij regiony, aby wyświetlić więcej informacji):

Doświadczenie jest idealne na komputerze. W telefonie komórkowym otwórz ten link Aby wyświetlić mapę na pełnym ekranie

Źródło danych: Biuro Regionalne WHO na Europę

Wielka Brytania – 40% populacji jest zaszczepionych

Według oficjalnych danych opublikowanych w niedzielę, w przeddzień poważnego wycofania się Wielka Brytania ogłosiła, że ​​zaszczepiła 40% swojej populacji.

Dokładniej mówiąc, 20,03,658 osób otrzymało dwie dawki szczepionki od czasu rozpoczęcia kampanii szczepień na początku grudnia, jednej z najbardziej zaawansowanych na świecie, a 3657354 otrzymało jedno wstrzyknięcie. Celem jest podanie pierwszej dawki dla wszystkich dorosłych do końca lipca.

Rząd brytyjski uczynił masowe szczepienia ludności głównym miernikiem swojej strategii wyjścia z kryzysu zdrowotnego po długich miesiącach niewoli w Wielkiej Brytanii, najbardziej pogrążonym w żałobie kraju w Europie.

Dyrektor wyraził również zaufanie co do skuteczności szczepionek przeciwko wariantowi indyjskiemu, co jest powodem do niepokoju. Liczba przypadków przypisywanych tej zmiennej podwoiła się w ciągu jednego tygodnia, osiągając w tym tygodniu 1133. Skupiają się głównie na północnym zachodzie iw Londynie.

Te skoki wywołują efekt zimnych pryszniców przed kolejną ważną fazą demontażu w poniedziałek. W niedzielę rząd bronił jednak opóźnienia w zaostrzeniu restrykcji dla podróżujących z Indii.

Polska – Ograniczenia złagodzone

Polska łagodzi ograniczenia dotyczące Covid-19. Maska nie jest już obowiązkowa na zewnątrz, a po ponad sześciu miesiącach zamknięcia pręty ponownie się otworzyły. Obecnie klienci mogą korzystać tylko z otwartych werand. W Warszawie w to drugie nawiedziła burza.

READ  Ocena aprobaty Bidena może być wyższa, jeśli przestanie on stwarzać kryzysy

Polski rząd złagodził ograniczenia po znacznym spadku liczby przypadków zanieczyszczeń i wzroście liczby szczepień. W rzeczywistości ośrodki szczepień działają na pełnych obrotach. W tym tygodniu Polska przekroczyła 15 milionów obywateli, którzy otrzymali co najmniej jedną dawkę szczepionki, czyli prawie połowę jej populacji.

>> Relacja w Warszawie w La Matinale:

Noszenie maski nie jest już obowiązkowe za granicą w Polsce / The Hourly Journal / 1 min. Wczoraj o 07:00

Portugalia – europejscy turyści są mile widziani

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło w sobotę, że Portugalia pozwoli turystom podróżować do większości krajów europejskich od poniedziałku po Wielkiej Brytanii. Decyzja dotyczy również krajów strefy Schengen, której częścią jest Szwajcaria.

Rząd powiedział, że osoby z krajów Unii Europejskiej, które mają „mniej niż 500 przypadków na 100 000 mieszkańców”, będą mogły odbywać „wszelkiego rodzaju podróże do Portugalii, w tym podróże zbędne”. Jednak ograniczenia w podróżowaniu zostały utrzymane w ośmiu krajach, w tym pięciu z Unii Europejskiej.

Jednak wszyscy pasażerowie w wieku powyżej dwóch lat muszą poddać się negatywnemu testowi PCR przez mniej niż 72 godziny przed wejściem na pokład. Ministerstwo stwierdziło, że linie lotnicze przewożące pasażerów bez testów obciążają „grzywnę w wysokości od 500 do 2000 euro za każdego pasażera”.

Ograniczenia w podróżowaniu, które ograniczają się do podstawowych podróży, pozostały tylko w ośmiu krajach, w tym w pięciu w Unii Europejskiej. Są to Cypr, Chorwacja, Litwa, Holandia i Szwecja, a także Republika Południowej Afryki, Brazylia i Indie. Podróżni z tych krajów również podlegają 14-dniowej kwarantannie.

>> Wyjaśnienia w La Matinale:

Portugalia ponownie otwiera swoje gleby dla turystów / The Chlorleigh Journal / 1 min. Wczoraj o 08:00

Francja – Dwadzieścia milionów ludzi otrzymało dawkę szczepionki

Francja przekroczyła w sobotę granicę 20 milionów, otrzymując co najmniej jedną dawkę szczepionki Covid-19. W środę kraj złagodzi ograniczenia zdrowotne, ponownie otwierając sklepy, amfiteatry i obiekty kulturalne.

Ogłoszenie pochodziło od prezydenta Emmanuela Macrona i premiera na Twitterze. Jean Castex napisał: „Zaszczepiono 20 milionów Francuzów!” Dodał: „Wszystkim, którzy zmobilizowali się do osiągnięcia tego celu: dziękuję za wasze zaangażowanie i wyjątkową mobilizację. Wszystkim uprawnionym obywatelom, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni: przejdźcie do santé.fr”.

Kampania uwodzenia

Po roku pandemii i ograniczeń chęć powrotu do Miasta Światła jest atrakcyjna. Podczas gdy odwiedzającym brakuje również gospodarki turystycznej, Francja rozpoczyna kampanię promocyjną skierowaną do dziesięciu sąsiednich krajów, w tym Szwajcarii.

READ  Najdłuższy dzień na najbardziej ruchliwej stacji benzynowej w Europie

Atout France koncentruje się przede wszystkim na tym, co najważniejsze, a konkretnie na Prowansji, Korsyce czy Paryżu, ale także na rozległych otwartych przestrzeniach, które można znaleźć w całym kraju. Organizacja stawia również na zrównoważoną turystykę.

W niedzielę 4255 pacjentów było hospitalizowanych na oddziałach intensywnej opieki medycznej z powodu zakażenia COVID-19, co stanowi kontynuację spowolnienia, który rozpoczął się na początku tego miesiąca.

Władze zdrowotne zgłosiły również 81 nowych zgonów szpitalnych przypisywanych koronawirusowi.

>> Szczegóły od 12:30:

Francja ma nadzieję, że tego lata przywróci szwajcarskich turystów / Le 12h30 / 2 min. / Sobota 12:35

Grecja – Zniesiono ograniczenia w podróżowaniu

Grecja oficjalnie ponownie otworzyła swoje granice dla odwiedzających w sobotę, rozpoczynając sezon letni, który ma nadzieję, że będzie oznaczał ożywienie dla przemysłu turystycznego dotkniętego pandemią. Po miesiącach ograniczeń zdrowotnych Grecja ponownie otworzyła w tym tygodniu swoje muzea, w tym Akropol ateński, w którym znajdują się słynne rzeźby ze starożytnej Grecji.

Od soboty zagraniczni turyści mogą wjeżdżać do Grecji, jeśli są zaszczepieni lub jeśli mogą wykazać negatywny wynik testu Covid-19. Podróżowanie między wieloma regionami i wyspami kraju jest dozwolone na tych samych warunkach. Około 4000 osób już odbyło tę podróż.

„Grecja oferuje ludziom to, czego potrzebują” – napisał na Twitterze minister turystyki Harry Theoharis. „Chwile spokoju i lekkomyślności na drodze do normalności”. Rząd uważa, że ​​turyści mogą bezpiecznie podróżować dzięki szczepionkom, szybkim testom i letniej pogodzie, która pozwala na zajęcia na świeżym powietrzu.

Grecja zanotowała swój najgorszy w historii rok turystyczny w zeszłym roku, odnotowując zaledwie 7 milionów odwiedzających w porównaniu z rekordowymi 33 milionami w 2019.

>> 12.30 relacja o ponownym otwarciu granic w Grecji:

Grecja ponownie otworzyła swoje granice dla turystów, którzy zostali zaszczepieni lub mają negatywny test łańcuchowej reakcji polimerazy / 12:30 / 1 minuta. Wczoraj o 12:33

>> Czytaj także: W oczekiwaniu na Europejską Kartę Zdrowia organizowane są kraje turystyczne

Argentyna – przekroczyła granicę 70 000 śmierci

Argentyna przekroczyła w sobotę próg 70 000 zgonów od początku epidemii. Według władz średnia dzienna liczba nowych przypadków przekracza 20 000.

Według najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia 400 osób zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin, co daje łączną liczbę zgonów do 70 253.

W ubiegłym tygodniu warianty indyjskie i południowoafrykańskie zostały po raz pierwszy wykryte na argentyńskiej ziemi u trzech podróżników z Francji i Hiszpanii.

READ  Dostawa nowej broni do Kijowa „zwiększa ryzyko” konfrontacji militarnej między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, ostrzega Moskwa

Granice pozostają zamknięte i tylko Argentyńczycy i obcokrajowcy mają prawo wjazdu do kraju. Od połowy kwietnia rząd zintensyfikował działania mające na celu ograniczenie przemieszczania się ludzi w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby.

Brazylia – Wstrzymano szczepienia

Szczepienia przeciwko Covid-19 w Brazylii wciąż spowalniają, a kampania, która rozpoczęła się późno cztery miesiące temu, może zostać ponownie przerwana z powodu opóźnień w imporcie aktywnych składników do produkcji nowych dawek.

W wyniku śledztwa parlamentarnego rząd Bolsonaro został oskarżony o przyjęcie swojej części odpowiedzialności za te opóźnienia z powodu napięć dyplomatycznych z Chinami i odrzucania ofert szczepionek.

Około 35 milionów Brazylijczyków otrzymało co najmniej jedną dawkę, czyli 16% populacji. Jest to o wiele za małe, aby mieć rzeczywisty wpływ w kraju, w którym wirus zabił prawie 435 000 osób.

Kampania szczepień rozpoczęła się w połowie stycznia, miesiąc po Stanach Zjednoczonych i większości krajów europejskich, dwiema szczepionkami: Oxford / AstraZeneca i CoronaVac, z chińskiego laboratorium Sinovac.

Nepal – Wybuch skrzynek i brak tlenu

Nepal znajduje się w samym środku gwałtownego wzrostu liczby przypadków Covid-19, a system opieki zdrowotnej jest znacznie bardziej zdegradowany niż w Indiach. W tym tygodniu pięciu pacjentów zmarło z powodu uduszenia w szpitalu cierpiącym na niedotlenienie.

Odkąd indyjska wersja koronawirusa przekroczyła granicę z Nepalem, liczba nowych codziennych infekcji podwoiła się o 60, osiągając łącznie 9000 od 1 kwietnia. Prawie połowa osób, u których wykryto pozytywne i ciężkie przypadki nadal trafia do szpitali, a butle z tlenem wyczerpują się szybciej, niż można je napełnić.

>> Więcej informacji w naszym artykule: W obliczu eksplozji przypadków COVID-19 Nepal ma niedobór tlenu

Indie – wciąż 4000 zgonów dziennie

Indyjski stan Bengal Zachodni, który został szczególnie mocno dotknięty pandemią COVID-19 po masowych wiecach wyborczych w kwietniu, nałożył w sobotę dwutygodniową blokadę, starając się ograniczyć zanieczyszczenie.

W tym stanie, pełnym szpitali, odnotowano w sobotę 21 000 nowych przypadków z 326 000 zgłoszonych w Indiach. W sumie Indie opłakiwały 4077 nowych zgonów w sobotę, w sumie 270284.

Aby stawić czoła temu kryzysowi, rząd stawia na szczepienia, które zostały przedłużone o dwa tygodnie dla wszystkich dorosłych powyżej 18 roku życia. Ale aby otrzymać dawkę, nadal musisz zarejestrować się online i udać się do szpitala, który wyklucza dziesiątki milionów biednych ludzi.

Szpitale publiczne pomagają najbiedniejszym w rejestracji, ale to nie przekonuje najbardziej pokrzywdzonych, którzy zajmują się głównie szukaniem pracy lub jedzenia. Obecnie tylko 3% populacji Indii jest w pełni zaszczepionych.

>> Szczegóły La Matinale o zapomnianym szczepieniu:

Zapomniane szczepienie w Indiach / Le Journal de 7h / 1 min. / Sobota 07:00

RTSinfo i agencje