Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Warszawie Ukraińcy i Polacy maszerują razem na Paradę Równości

W Warszawie Ukraińcy i Polacy maszerują razem na Paradę Równości

Opublikowany: Zmieniono:

W Warszawie przedstawiciele polskiej i ukraińskiej społeczności LGBT+ przemaszerowali w sobotę na Paradzie Równości. Generalny marsz na znak solidarności i ogólnego sprzeciwu wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Przedstawiciele ukraińskiej społeczności LGBT+, dziesiątki tysięcy uczestników Warszawskiego Marszu Równości w sobotę 25 czerwca, przyłączyli się do wspólnego marszu na znak wzajemnej solidarności i sprzeciwu. Rosyjska inwazja na Ukrainę.

Rajd rozpoczął się minutą ciszy Ofiary strzelaniny nocą w pobliżu gejowskiego hostelu w OsloDoprowadziło to do odwołania parady LGBTQ+ (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, transpłciowych, dziwacznych i innych) w stolicy Norwegii.

„Miłość zwycięży, sprawiedliwość zwycięży, nasza walka o równe prawa dla wszystkich i nasze wsparcie dla społeczności LGBTQ+ bez wątpienia pozostaną takie same” – powiedział ambasador Norwegii w Warszawie Anders H. Ede powiedział na początku marszu.

Fala tęczowych flag społeczności LGBT+ zalała główne arterie Warszawy, w tym roku niebiesko-żółtą sąsiednią Ukrainę.

„Dzisiaj maszerujemy z Warsaw Pride… Jesteśmy bardzo wdzięczni jemu i polskiej społeczności, która prowadzi Pride” – powiedział dziennikarzom przywódca Kijowa Lenny Emson. .

Pamiętaj: „Wojna nie dyskryminuje [entre les gens de différentes orientations sexuelles, NDLR]. Wszyscy umieramy w ten sam sposób ”.

LGBT+ w obronie praw ludzi, „wojna musi się skończyć”

„Jako społeczność LGBTQI na Ukrainie chcemy przypomnieć wszystkim, że wojna musi się skończyć, jeśli prawa LGBTQI mają przetrwać na Ukrainie” – powiedział Lenny Emson. Wielu Ukraińców uciekło z wojny i schroniło się w Polsce.

Marsz w Warszawie został zorganizowany w obecności liberalnego burmistrza stolicy Polski Rafaela Trusskowskiego oraz Europejskiej Komisarz ds. Równości Malty Heleny Daly.

Według niedawnego raportu organizacji pozarządowej Ilka-Europe zrzesza ponad 600 stowarzyszeń LGBT+ z 54 krajów. Polska jest najbardziej zamkniętym krajem UE dla mniejszości seksualnych.

READ  Polska chce stać się największą potęgą militarną w Europie

W Que, bez parady, około sześćdziesięciu osób zebrało się w sobotnie popołudnie w małym klubie nocnym w centrum G-Club Versace, w świątecznej, ale patriotycznej atmosferze.

Kiedy na scenie pojawił się spektakl taneczny, mieszkańcy wioski objęli parę owiniętą ukraińską flagą, by zabrzmiało zwycięskie „YMCA”.

„Ważne jest, aby zaakceptować ludzi takimi, jakimi są” i „to, co możemy dziś zrobić dla naszego kraju (…) przyniesie korzyści wszystkim” – mówi 28-letnia Victoria Myhola. „Jeśli idziemy w stronę UE, musimy pokazać, że wspólnota jest otwarta” – dodał, dodając, że Ukraina ma teraz status oficjalnego kandydata do UE.

26-letni Oleksiï Krasnenko, jeden ze sponsorów klubu, powiedział, że z dumą przekazał część swoich dochodów ukraińskiemu wojsku.

„Ukraina jest krajem niepodległym, krajem otwartym” – mówi, chociaż w przeszłości odnosi się do dyskryminacji bojowników LGBT.

W związku z protestami działaczy skrajnie prawicowych i ortodoksyjnych, w 2019 r. ostatnia Pride w Kijowie odbyła się w obecności ciężkiej policji.

Choć genialny, sobotni wieczór przerwała mała grupka wyczerpanych młodych ludzi, którzy wywołali małą bójkę pod klubem. Po nim nastąpił nalot policji.

Z AFP