Prezydent Peru Pedro Castillo zarządził rozwiązanie parlamentu w środę, 7 grudnia, na kilka godzin przed głosowaniem nad postawieniem go w stan oskarżenia. Głowa państwa zapowiedział także utworzenie tzw „wyjątkowy rząd”.
Głowa państwa, wywodząca się z ruchu marksistowskiego, ogłosiła w przemówieniu w Pałacu Rządowym „Tymczasowo rozwiązać Kongres Republiki i ustanowić nadzwyczajny rząd nadzwyczajny”I obiecałem „wezwać do jak najszybszego zwołania nowego Kongresu z uprawnieniami założycielskimi”.
„Ta nie do zniesienia sytuacja nie może dłużej trwać iz tego powodu, w odpowiedzi na żądania obywateli… zdecydowaliśmy się na utworzenie rządu nadzwyczajnego, mającego na celu przywrócenie praworządności i demokracji”.Uzasadnił to przed wyszczególnieniem podjętych działań. Do czasu powołania nowego parlamentu „Rząd będzie rządzony dekretem ustawowym”.Przewodniczący Castillo kontynuował, ogłaszając również A Od dzisiaj godzina policyjna Między 22:00 a 4:00 rano
„To zamach stanu”.
„Reorganizacja sądownictwa, sądownictwa, ministerstwa, KRS i Trybunału Konstytucyjnego”.również zadeklarował, pytając „Dla wszystkich osób posiadających zakazaną broń” przyłączać Przekaż sprawę policji krajowej w ciągu siedemdziesięciu dwóch godzin..
Policja krajowa „Poświęci wszystkie swoje wysiłki rzeczywistej i skutecznej walce z przestępczością, korupcją i handlem narkotykami oraz zapewni niezbędne do tego środki”.Następnie zwrócił się do organizacji społeczeństwa obywatelskiego „Aby wspierać te decyzje, które pozwolą nam postawić nasz kraj na ścieżce rozwoju”..
Prezydent Pedro Castillo dokonał zamachu stanu. Naruszył artykuł 117 peruwiańskiej konstytucji i jest nielegalny. To jest samo-rewolucja”.A w odpowiedzi Agence France-Presse (AFP) Augusto Alvarez, niezależny analityk polityczny.
„To zamach stanu skazany na niepowodzenie, Peru chce żyć w demokracji”Francisco Morales, prezes Trybunału Konstytucyjnego, powiedział w radiu RPP. „Nikt nie jest winien posłuszeństwa uzurpatorskiemu rządowi”, on dodał. W środę prawicowy parlament Peru miał debatować nad nowym wnioskiem o postawienie go w stan oskarżenia „trwały brak moralny”.
Lisa Kenna, ambasador USA w Limie, również wezwała na Twitterze „Prezydent Castillo ponownie rozważa swoją próbę rozwiązania Kongresu i zezwolenia instytucjom demokratycznym na działanie zgodnie z Konstytucją”..
„moralna impotencja”
Wniosek o zwolnienie „moralna impotencja” Pedro Castillo, którego akredytacja była transmitowana na żywo w telewizji, zaaprobowało ją 101 ze 130 parlamentarzystów. Pan Castillo, wybrany w lipcu 2021 r., wcześniej unikał dwóch podobnych propozycji, ostatnio w marcu 2022 r.
Opozycja oskarżyła go wówczas o ingerencję w rzekomą sprawę korupcyjną z udziałem jego otoczenia oraz o popełnienie „zdrada” Ogłaszając, że jest gotowa do referendum w sprawie dostępu do Oceanu Spokojnego sąsiedniej Boliwii, której odmówiono dostępu do morza, obwiniła ją także o nawrót kryzysów ministerialnych i utworzenie czterech rządów w ciągu ośmiu miesięcy, co jest bezprecedensowe w Peru.
Był to szósty wniosek o postawienie w stan oskarżenia parlamentu Peru „moralna impotencja” przeciwko prezydentowi sprawującemu urząd od 2017 r., po tych wniesionych przeciwko Pedro Pablo Kuczyńskiemu (z prawej) w 2018 r. i Martínowi Vizcarrze (w środku) w 2020 r. Odsunięcie pana Vizcarry wywołało brutalnie stłumione demonstracje, w wyniku których zginęło dwóch, a stu zostało rannych. Jego odejście sprawiło, że Perot mianował trzech prezydentów w ciągu pięciu dni.
„Bacon ninja. Adwokat podróży. Pisarz. Nieuleczalny ekspert w dziedzinie popkultury. Zły maniak zombie. Ekspert od kawy przez całe życie. Specjalista od alkoholu.”
More Stories
Dlaczego zaangażowanie Korei Północnej budzi strach przed eskalacją w stosunkach z Koreą Południową
Stany Zjednoczone i Korea Południowa żądają od Pjongjangu wycofania swoich sił z Rosji
Rząd ogłasza trzydniową żałobę narodową, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 72 ofiar