Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Szwecji pieszy odkrywa „niesamowity” skarb sprzed 2500 lat

W Szwecji pieszy odkrywa „niesamowity” skarb sprzed 2500 lat

Podstawowy
W Szwecji wędrowiec odkrył skarb z epoki brązu, zawierający około 50 biżuterii i reliktów sprzed co najmniej 2500 lat.

Skarb z epoki brązu zawierający około 50 klejnotów i artefaktów sprzed co najmniej 2500 lat został odkryty w Szwecji przez entuzjastę wskazówek – poinformowały władze w czwartek, prezentując znaleziska.

Lokalne władze stwierdziły, że uważano go za „niesamowity” z „fantastycznym” statusem ochrony. Odkryto go przypadkowo na początku kwietnia w lesie w pobliżu miasta Alingsås w południowo-zachodniej Szwecji. Biżuteria została znaleziona na otwartej przestrzeni przed skałami, prawdopodobnie po wykopaniu przez zwierzęta.

„Wyglądało jak złom. Na początku myślałem, że to lampa” – powiedział badacz Thomas Carlson. Ten entuzjasta z przewodnikiem, który aktualizował mapę, a potem pochylił się i znalazł węzły i dekoracje – mówi codziennie dzisiejsze wiadomości. „Wszystko wyglądało na bardzo nowe” – powiedział – „z początku wierzyłem w podróbki”. Po zgłoszeniu znaleziska zespół archeologów przybył, aby zbadać to stanowisko.

Według Johana Linga, profesora archeologii na Uniwersytecie w Göteborgu, „Większość znalezionych elementów jest z brązu i jest związana z wysoką rangą kobietą z epoki brązu”. Są datowane na okres od 750 do 500 lat pne. JC zawiera dobrze zachowane naszyjniki, łańcuszki i szpilki.

READ  „Ryzyko regionalnego pożaru nigdy nie było tak duże”, mówi francuski minister spraw zagranicznych.