Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Rosji ośmiolatka Ludmiła Wasiliewa rzuca wyzwanie władzy i ubiega się o stanowisko gubernatora Petersburga

W Rosji ośmiolatka Ludmiła Wasiliewa rzuca wyzwanie władzy i ubiega się o stanowisko gubernatora Petersburga

Ludmiła Wasiliewa jest znaną działaczką w byłej stolicy Rosji. Wzywa do zakończenia wojny – to rzadki głos w kraju, w którym uciszono większość przeciwników.

opublikowany


Czas czytania: 2 minuty

Ludmiła Wasiliewa kandyduje na gubernatora Sankt Petersburga.  (Radio Francja)

W petersburskich kręgach opozycji Ludmiła Wasiliewa jest legendą. Urodziłem się w 1941 roku, kilka miesięcy przed oblężeniem Leningradu. Ten ocalały stał się zaangażowanym działaczem i był kilkakrotnie aresztowany. Zapytana, dlaczego dziś kandyduje na gubernatora Petersburga, odpowiedziała, że ​​wszyscy potencjalni kandydaci zostali uwięzieni lub sklasyfikowani jako zagraniczni agenci. Podjęła więc decyzję. „Ktoś musi być odważny, a ja przeżyłem oblężenie. Nigdy się nie bałem i nie chcę się bać, bo ktoś musi powiedzieć prawdę”.– wyjaśnia kandydat.

Aby wystartować, Ludmiła Wasiliewa musi zebrać 80 000 podpisów wyborców w Petersburgu. Svetlana przyszła go dostarczyć. „Poznaliśmy go 16 lutego, w dniu, w którym dowiedzieliśmy się o śmierci Nawalnego. Widzieliśmy, jak wygłaszał przemówienie. Jest to bardzo inteligentna i hojna osoba i byliśmy pod wrażeniem, że niczego się nie bała”., przyznaje Swietłana, kobieta, która przyszła ofiarować swój autograf.

Jednak osiemdziesięciolatka nie można nazwać przeciwnikiem reżimu. „Nie jestem przeciwnikiem. Jestem z ludźmi, aby ludzie mogli żyć wygodnie, aby niczego się nie bali, aby mogli powiedzieć, co myślą, abyśmy nie stali się wyrzutkami w świecie, ale niech ludy całego świata wyciągną do nas rękę”.W obronie Ludmiły Wasiliewy.

Nie jest jasne, czy 8 września będzie mogła kandydować na gubernatora. Rosyjski rząd dysponuje wieloma sposobami dyskwalifikacji kandydatów opozycji. Jednak w jego młodym zespole kampanii wielu w to wierzy. „To skomplikowane. To naprawdę ogromna praca. Ale jeśli się chce i włoży się wiele wysiłku, powiedzmy, że niemożliwe staje się możliwe”. Ludmiła jest znaną działaczką w Petersburgu. „Nie da się tego nie zrobić. Przyszło jej to do głowy. Aktywista Georgy Smirnov, koordynator jego centrali.

READ  O czym pamiętać od 7 stycznia

Podczas gdy Ludmiła Wasiliewa czeka, czy uda jej się podbić Petersburg, prowadzi kampanię na rzecz zakończenia wojny. „Bądź odważny. Kiedy człowiek przyznaje się do swoich błędów, odzyskuje godność”.ogłasza. We wrześniu odbędą się wybory na gubernatora stanu. Niezależnie od tego, czy jest kandydatką, czy nie, Ludmiła Wasiliewa po raz kolejny sprawi, że jej głos będzie słyszalny.