Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce zidentyfikowano ważną bazę niemiecką, która istniała przed inwazją Hansa

Archeologia – Najlepsze centrum tej produkcji ceramiki od III do V wieku mogło należeć do plemion związanych z osadami.

Będzie to jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Na małopolskim Wrzępiu archeolodzy znaleźli duże rękodzieło z IIImi-Vmi Wieki. Na powierzchni 5 hektarów mogło być rozrzuconych około 130 pieców. W czasach późnego Cesarstwa Rzymskiego miejsce to zostało stworzone przez osadników Niemców w Europie, dopóki nie zostało opuszczone w czasie powstania Hansa. To ważne centrum produkcyjne jest kolejnym świadectwem długo niedocenianej żywotności gospodarczej.Barbarzyńskie krawędzieCesarstwa Rzymskiego.

«W świetle obecnego stanu wiedzy jest to nie tylko największy tego typu zakład produkcyjny w Polsce, ale także jeden z największych w całej barbarzyńskiej Europie czasów rzymskich., Współdyrektor wykopalisk powiedział polskiej agencji prasowej John Pulas. Jedynym miejscem porównywalnym z liczbą pieców jest duży zakład produkcyjny w MediArit w Rumunii, w którym naukowcy szacują na podstawie odczytów magnetycznych ponad 200 pieców.Obiekt Slo Vrjabia, położony około czterdziestu kilometrów od Krakowa, w pobliżu granicy ze Słowacją, wzbudził zainteresowanie w latach 90. Odkrycie niektórych szczątków sugeruje, że musiały one znajdować się na placu warsztatowym garncarza. Dwadzieścia lat później pierwsza kampania wykopaliskowa potwierdza zapis szerokich oczekiwań przedgeofizycznych: w przeciwieństwie do warsztatu izolowanego garncarza, miejsce Vrosbia było w rzeczywistości prawdziwym centrum starożytnej produkcji.

Setki pieców garncarskich

Rozpoczęte w marcu pod kierunkiem Johna Pulasa i dwóch archeologów – Magdaleny Ogoskiej-Pulas i Markina Presipiny z Uniwersytetu Jacqueline w Crago – 130 wykopalisk skupiło się na pierwszym polu stanowiska w celu potwierdzenia jednego ze 130 stanowisk. Piece odkryte podczas geofizycznej inteligencji Ziemi. W końcu znaleziono dwa piece, kilka kilogramów ceramiki, ozdobione kamiennymi narzędziami służącymi do gaszenia ognia, a także węgiel drzewny, który został poddany analizie antropologicznej w celu dopracowania datowania tego miejsca. Bazując na materiale ceramicznym, działalność tego centrum produkcyjnego mogła rozpocząć się pod koniec IImi – Wczesne IIImi Szacuje się, że wiek AD został porzucony w kierunku ADmi Stulecie. Obecność tych ostatnich otworów pomaga nakreślić plan wielu słabiej zidentyfikowanych struktur. Znaleziska te, uważane za bardzo obiecujące, potwierdzają, zdaniem polskich archeologów, znaczenie tego miejsca.

READ  Polska obchodzi 11. rocznicę katastrofy samolotu prezydenckiego w Rosji