Kosz wielkanocny to „zestaw przetrwania”, który zawiera baterie, ładowarkę, czołówkę, szwajcarski scyzoryk i puszkę zamiast jajek, chleba i plasterków szynki, tradycyjnie poświęcanych przez księdza w kościele w Wielkanoc Niedziela. Oto jest Strona tytułowa postępowego tygodnika polskiego Polityka W tym tygodniu temat brzmi: „Pokój i pokój w niespokojnych czasach”.
„Znowu obchodzimy Wielkanoc w cieniu wojny, a dokładniej w czasach przedwojennych”. Redaktor Naczelny wyjaśnia w swoim artykule wstępnym, nawiązując do ostatnich wypowiedzi polskiego premiera Donalda Tuska. Prezydent powiedział w Bukareszcie 7 marca: „Skończyła się era pokoju, skończyła się era powojenna”. W Wywiad ukazał się 29 marca w kilku europejskich gazetachSzef polskiego rządu twierdzi, że nie ma go w Europie „Od 1945 roku nie doświadczyliśmy takiej sytuacji”.
Dwa lata po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na pełną skalę, „Rosja znów stała się bardziej nieprzewidywalna i irracjonalna niż w czasach Związku Radzieckiego”, ostrzega PolitykaPrzypomina podejrzaną śmierć rosyjskiego dysydenta Aleksieja Nawalnego i reelekcję Władimira Putina, zdobywając 87% głosów podczas wyborów prezydenckich w połowie marca. „Urzędnicy wojskowi NATO ostrzegają, że Europa musi pilnie przygotować się na rosyjskie prowokacje, incydenty zbrojne, a nawet otwarty konflikt. Dotyczy to w pierwszej kolejności nas, ponieważ jesteśmy tak blisko linii frontu. – pisze Tygodnik Polski.
„Wskazówki dotyczące projektowania fundamentów”
Tytuł zawiera niepokojącą obserwację: Nie ma Polski „Przygotowani do skutecznej obrony”. Jasne, do 2023 r. przeznaczyła na obronę 3,9% swojego PKB, ale materializacja tych znaczących inwestycji zajmie trochę czasu. Tymczasem sektor obronny kraju co roku produkuje duże ilości amunicji „Więcej niż Rosja skonsumuje na Ukrainie w ciągu kilku dni”.
Przede wszystkim obrona cywilna jest przez wielu Polaków całkowicie ignorowana „Rozważanie zakupu nieruchomości za granicą”, podczas gdy inni „Dajcie sobie nawzajem rady, jak urządzić piwnice i wiaty w domu oraz rozdawajcie wykazy niezbędnych zapasów”, Alarmuje media.
Kolejny artykuł z Polityka Badać Jak wynika z najnowszego raportu polskich audytorów, w Polsce istnieje wiele luk w obronie cywilnej, a dostęp do bunkrów ma zaledwie 4% Polaków. Jak sugeruje tytuł, wiele z tych schronów dosłownie nie nadaje się do zamieszkania i jest niedostępnych. Niektóre mają zamurowane drzwi wejściowe, na ogół nie mają toalet, mają niewystarczającą przestrzeń do spania i wentylację. Jeśli chodzi o Metro Warszawskie, „Może pełnić jedynie funkcję tymczasowego schronu. Głównie drugiej linii metra, która miejscami przebiega na głębokości 22 metrów. – podkreśla dziennikarka.
„To, że mamy prężne społeczeństwo obywatelskie, oznacza, że są podstawy do stosunkowo szybkiego zorganizowania skutecznej obrony cywilnej”. Jednak dyrektor kończy Polityka.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE