Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ponad 500 osób zainfekowanych oprogramowaniem szpiegującym Pegasus za czasów byłego rządu konserwatystów – Uractive FR

Ponad 500 osób zainfekowanych oprogramowaniem szpiegującym Pegasus za czasów byłego rządu konserwatystów – Uractive FR

We wtorek (16 kwietnia) oprogramowanie szpiegowskie Pegasus monitorowało nie mniej niż 578 osób, w tym polityków opozycji i zwolenników rządu, za poprzedniego konserwatywnego rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

Raport Prokuratora Generalnego, przekazany parlamentowi i opublikowany na stronie internetowej Senatu, obejmuje lata 2017–2022, kiedy władzę sprawował konserwatywny rząd PiS.

Wcześniejsze doniesienia informowały już o włamaniach, których celem byli urzędnicy opozycji, ale także ówczesny premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda. Wyspecjalizowana organizacja pozarządowa Citizen Lab nigdy nie była w stanie potwierdzić tych zarzutów.

Z nowego raportu wynika, że ​​trzy polskie organizacje służb specjalnych użyły oprogramowania szpiegującego przeciwko sześciu osobom w 2017 r., 100 osobom w 2018 r., 140 osobom w 2019 r., 161 osobom w 2020 r., 162 osobom w 2021 r. i dziewięciu osobom w 2022 r.

Ponadto wykorzystanie Pegaza – którego istnienie ujawniono w lipcu 2021 roku – nie ograniczałoby się do polityków, ale obejmowałoby świat sztuki i szerzej polskie społeczeństwo obywatelskie.

Z raportu Prokuratora Generalnego wynika, że ​​władzę może sprawować były minister sprawiedliwości i lider PIS Zbigniew Ziobro, denerwując rywali we własnej partii.

Prezydent Andrzej Duda nie chciał komentować nowego raportu „Wiele plotek, półprawd i kłamstw” Ujawniono sposób wykorzystania Pegaza przez poprzedni rząd.

Wyraził wyraźne zastrzeżenia co do wykorzystywania oprogramowania szpiegującego do celów innych niż zwalczanie przestępczości, stwierdzając jednocześnie, że osoby odpowiedzialne powinny ponieść konsekwencje w przypadku wykrycia nadużyć.

„Członkowie PiS mieli trudności z wyjaśnieniem kwestii Pegaza swoim przeciwnikom politycznym i społeczeństwu”Socjolog i analityk polityczny Jaroslav Filis, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, powiedział Euractive Poland.

READ  Polska zakazuje importu zboża z Ukrainy w celu ochrony swoich rolników