Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„W Polsce publiczność jest gorąca i pełna pasji” – Liberation

„W Polsce publiczność jest gorąca i pełna pasji” – Liberation

W niedzielę w Berlinie polski klub będzie miał szansę wygrać najbardziej prestiżowe rozgrywki siatkówki, czyli Ligę Mistrzów: będzie to Resovia Rzeszów lub Skra Bełchatow, które w sobotę zmierzą się ze sobą w drugim półfinale (pierwszy z Berlin dla rosyjskiego Zenita Kazań). Kolejny dowód na to, że Polska ma przewagę w siatkówce, odkąd reprezentacja Biało-Ceronyi („biało-czerwoni”) we wrześniu została mistrzem świata… pod wodzą francuskiego trenera Stephane’a Antigi. Kto jest w stanie rozszyfrować, jak działa ten sport w kraju, w którym jest on gospodarzem?

Znaczenie siatkówki

„W Polsce kultura siatkówki istnieje już od czterdziestu lat. Piłka nożna pozostaje sportem wiodącym pod względem liczby widzów i budżetów klubów, ale wyniki są przeciętne, pozostawiając miejsce na inne sporty. A to właśnie siatkówka go trzyma zajęty, odkąd polskie kluby wygrały [huit clubs polonais ont accédé au Final Four en sept ans alors qu’aucun club de foot n’a disputé la demi-finale de la Ligue des champions depuis trente-deux ans, ndlr]„.

Mistrzostwa Polski Skorzystała na kryzysie, który dotknął niektóre czołowe ligi, takie jak Hiszpania, Włochy i Rosja: Polsce, gdzie budżety pozostały takie same, udało się w ten sposób przyciągnąć najlepszych graczy. Ważną rolę odgrywa także kultura siatkówki. Entuzjazm dla dyscypliny zyskał drugi oddech po zdobyciu srebrnego medalu na Mistrzostwach Świata 2006. Kluby mają bardzo dobrą organizację. Tytuł mistrza świata we wrześniu również zapewnił duży impuls. Publiczność jest ciepła i pełna emocji. Resovia Rzeszów średnio na mecz ogląda 4500 widzów, natomiast największą liczbę kibiców ma Skra Bełchatów, która pobiła rekord ligi z 12 000 kibiców na mecz w sezonie zasadniczym.

READ  Mercato: Paris Saint-Germain celuje w Rashford, stanowisko Mo nie zostało jeszcze wyjaśnione

gra

„Polskie drużyny są bardzo mocne w ataku i kontratakach. Dzięki zagranicznym zawodnikom jest mniej błędów w grze i więcej myślenia, zwłaszcza w obronie. Wiele drużyn zrobiło postęp. W ciągu ostatnich piętnastu lat polski sport się zmienił. Organizacja: Trening i Menedżerowie Kadra kierownicza i struktury podnoszą poprzeczkę. Rok 2014 był od długiego czasu najlepszym rokiem dla polskiego sportu, zarówno w sportach zespołowych (oprócz siatkówki, piłkarze ręczni grali w półfinale świata w Katarze), jak i w dyscyplinach indywidualnych (dwanaście medale Mistrzostw Europy w lekkoatletyce, w tym dwa złote).

Kluby

„Należą do miast lub władz lokalnych, a nie do właścicieli prywatnych. Wspierają je głównie potężni sponsorzy należący do sektora energetycznego, kopalń węgla czy miedzi, koncernów naftowych itp.

Liga Mistrzów

„To Święty Graal, o którym marzyły wszystkie polskie drużyny od czasu sukcesu Blumena Milovicia w 1978 roku. Biełchatow zagrał w trzech meczach Final Four [le mini-tournoi entre les équipes du dernier carré, ndlr] W latach 2008–2012 bez powodzenia. Gracze, którym uda się wygrać ten konkurs, będą traktowani jak mistrzowie krajowi w całym kraju, daleko poza swoim miastem lub regionem. Duma ze zwycięstwa w Lidze Mistrzów rozleje się po całej Polsce.

Za faworytów rywalizacji należy uznać Rosjan z Kazania, ale nie do końca. Pod względem rozgrywki Resovia i Bełchatów są podobne. Resovia popełnia mniej błędów serwisowych, grając na końcu siatki i na środku boiska, natomiast Bełchatow jest maszyną kontrującą.