Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce oprogramowanie szpiegujące Pegasus stało się celem dwóch osób opozycyjnych

Telefony dwóch osób sprzeciwiających się polskiemu rządowi zostały zainfekowane spyware pegasus sprzedawanym przez grupę NSO. We wtorek, 21 grudnia, Associated Press ujawniła (AB) Agencja opiera się na analizie technicznej przeprowadzonej przez Citizen Laboratory, wiodące laboratorium na Uniwersytecie Toronto w dziedzinie inwigilacji.

Adwokat Roman Gierdich, który poparł kilku członków opozycji, a przede wszystkim prokurator Evę Vrsochek, obie w okresie poprzedzającym wybory parlamentarne w 2019 r., w okresie wygranym przez nacjonalistycznych konserwatystów, stwierdził, że ich telefony zostały kilkakrotnie skompromitowane. czasy. Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

Zapytaj więcej Pegasus: w centrum globalnego śledztwa w sprawie szpiegowania przez telefon

Osiemnaście hacków w cztery miesiące

Zaawansowane oprogramowanie może uzyskać dostęp do wielu informacji na telefonach ofiar: kontaktów, wiadomości, geolokalizacji, ale także mikrofonu i kamery. Ma kilka trybów infekcji, z których niektóre w ostatnich latach ujawniło Citizens Laboratory, umożliwiając ofierze zainstalowanie go na telefonie bez zauważenia tego lub kliknięcia łącza. 2019 rokiem dwóch nowych polskich ofiar Ukierunkowane wektory infekcji znane jako „Zero Click” zostały użyte podczas innych udokumentowanych wydarzeń tego lata W raporcie Amnesty International.

AP i Obywatel. Według laboratorium, telefon Romana Giertycha został zhakowany co najmniej osiemnaście razy w ciągu ostatnich czterech miesięcy 2019 roku, a telefon Ewy Wrzosek został zhakowany co najmniej sześć razy między czerwcem a lipcem tego samego roku. Z najbardziej wyrafinowanymi i potężnymi wektorami infekcji, Pegasus nie posiadał w tamtym czasie, według niedawnego raportu Amnesty International, mechanizmu stabilności, czyli narzędzi, które umożliwiają resetowanie telefonu po jego wyłączeniu i ponownym włączeniu.

Kanadyjskie laboratorium nie zidentyfikowało operatora Pegasus odpowiedzialnego za te infekcje. To oprogramowanie jest sprzedawane wyłącznie organom ścigania i agencjom wywiadu państwowego oraz, co do zasady, grupie NSO – wyłącznie w celu zwalczania przestępczości i terroryzmu lub wspierania dochodzeń kryminalistycznych. W praktyce udokumentowano liczne oszustwa związane z tym ciasteczkiem, a klienci NSO Group na całym świecie byli celem ataków wielu dziennikarzy, działaczy na rzecz praw człowieka, polityków i prawników.

READ  Euro 2020: Polska nie daje dobrych znaków
Czytaj więcej Pracownicy Departamentu Stanu USA zostali zainfekowani oprogramowaniem szpiegującym Pegasus

Rząd się waha

Rzecznik polskich służb bezpieczeństwa, z którym skontaktował się AP Stanislav Zarin, powiedział, że polscy urzędnicy nie chcą potwierdzać ani zaprzeczyć rewelacjom, że są klientami grupy NSO. Ze swojej strony firma stwierdziła, że ​​nie korzystała bezpośrednio z Pegasusa i nie znała tożsamości osób będących celem jej klientów.

Według agencji prasowej polski prawnik wydał nakaz aresztowania Romana Kierdicha w ramach śledztwa finansowego na kilka godzin przed odpowiedzią rządu na dziennikarzy.

Czytaj więcej 80 organizacji pozarządowych wzywa Europę do zakazu używania oprogramowania szpiegującego Pegasus

W Europie wielu niemieckich urzędników, w tym policja federalna, używało Pegaza, a Węgry są jedynymi, którzy używają tego oprogramowania do szpiegowania dziennikarzy i prawników. Ostatnio Departament Handlu USA Grupa NSO na liście bloków, co może ostatecznie uniemożliwić izraelskiej firmie otrzymywanie oprogramowania i sprzętu od firm amerykańskich, ale także utrudnić jej prowadzenie działalności w przyjaznej USA UE.

Świat