Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce odkryto tajemniczy gród Wikingów

W Polsce odkryto tajemniczy gród Wikingów

VSmoże być sceną odcinkaIndiana Jones. Przez prawie pięćset lat archeolodzy szukali Jomsborga, miasta Wikingów. Miejsce to, inspirowane mityczną islandzkimi legendami, wychwalającymi wyczyny ludu nordyckiego, zostało odkryte przez nazistowskich odkrywców wiele lat później na Wołyniu nad Bałtykiem, gdzie zmarł budzący postrach król Harald Górmsson (910-985). , nazywany „Haroldem z niebieskim zębem”. na próżno Wojciech Filipowiak, 37-letni polski archeolog, wreszcie wydaje się być niedaleko tego nadmorskiego kurortu. Wyjaśnia to punkt.

Punkt: Od 2021 roku szukacie na małej wyspie Wołyń w północnej Polsce i co tam znaleźliście?

Wojciecha Filipowiaka: W rzeczywistości w 2021 roku, przy wsparciu miasta i Muzeum Archeologicznego na Wołyniu, prowadziłem kampanię prewencyjnych wykopalisk archeologicznych na miejscu, które miało wkrótce powstać. Wykopaliska odsłoniły różne kurhany i zwęglone ślady drewnianych konstrukcji, które, jak sądzę, są śladami spalonego fortu z X wieku.mi wiek Wydobyta materia organiczna jest silnie zdegradowana ze względu na piaszczyste środowisko, które nie bardzo nadaje się do jej zachowania. Ale analiza węgla 14 tych znalezisk jest w toku i powinna pozwolić na lepsze datowanie znalezionych kości i struktur, o których wspomniałem.

Czytaj więcejCyfrowy tablet, który zrewolucjonizuje archeologięObszar, który eksplorujesz, ma specjalną nazwę „Góra Wyniesionych”. Dlaczego

Chodzi o grobowiec z Kopca VIIImi wiek W średniowieczu do XVII wieku odbywały się tu publiczne egzekucje.mi wiek

Jak myślisz, dlaczego zidentyfikowane przez Ciebie ślady zamku są zgodne z legendarnym zamkiem Jomsborg?

Ten stary pałac potwierdza bowiem istnienie ufortyfikowanego miasta w miejscu punktu handlowego, o czym świadczy obecność drewnianego molo, które potwierdza istnienie portu w tym miejscu. Moje wnioski nie opierają się wyłącznie na tych rozproszonych elementach. Miasto Wołyń i jego okolice są prowadzone przez archeologów od 1828 roku. Ja sam prowadzę tam wykopaliska od jedenastu lat, aw latach 50-tych większe wykopaliska prowadził Polski Instytut Archeologii i Etnologii, zwłaszcza mój dziadek. Sam archeolog. Dzięki tym różnym wykopaliskom i wszystkim dokumentom zgromadzonym przez społeczność naukową mogę potwierdzić, że Jomsborg nie został założony na Wołyniu, jak sądzili historycy, ale miał możliwość być tylko w sąsiedztwie. . Swoje wyniki przedstawiłem na seminarium pod koniec zeszłego roku. Wydaje się, że moi koledzy traktują moją pracę poważnie.

READ  Polska (United Cup 2024): O której godzinie i na jakim kanale telewizyjnym obejrzeć mecz?

Czytaj więcej10 ostatnich odkryć archeologicznych, które są sprzeczne z konwencjonalną mądrościąJak nazywa się miasto Jomsborg?

Przyrostek „widelec” odnosi się do ufortyfikowanych miast we wszystkich krajach skandynawskich. Słowo „jom” może odnosić się do wzgórza lub dwóch wzgórz tego miejsca.

Dlaczego czasami słyszymy, że Jomesborg to Viking New York?

Bo to mocny film. Wikingowie powstali w Wielkiej Brytanii w IXmi wieku miasto Jorvik, obecnie znane jako York. Jomsborg był ważną, zaawansowaną twierdzą tego ludu nordyckiego w Europie kontynentalnej, 10mi wiek Założony przez Skandynawów punkt handlowy był miejscem wymiany futer, mięsa, soli, bursztynu, ale także pojmanych na miejscu niewolników. Populacja Jomsborga była wówczas ważna, ponieważ miejsce to liczyło około 6000 mieszkańców. Było też kosmopolityczne: oprócz Wikingów mieszkali tu także Słowianie, Rosjanie i Sasi.

Niemcy wykopali ten teren w latach 30. XX wieku, szukając wskazówek, które mogłyby wesprzeć nazistowską ideologię, że Aryjczycy byli pochodzenia skandynawskiego. Ale ich oczekiwania wydają się być zawiedzione… dlaczego?

Niemieckie wykopaliska koncentrowały się w centrum Wołynia i na innym wzgórzu na wyspie. Lub Wołyń został założony przez Słowian w VIII wieku, dwa wieki przed powstaniem Jomsborga. Artefakty znalezione przez Niemców nie spełniły ich oczekiwań. W tym czasie ceramika wikingów jest mniej wyrafinowana niż ceramika słowiańska.

Dlaczego Jomsborg jest sławny?

Wspomniana jest w słynnej islandzkiej kronice, która stworzyła legendę o dwunastym plemieniu Jamswikingów.mi wiek Wiele tekstów odnosi się do niego pod różnymi nazwami. W tym arabski! Prestiż tej twierdzy rozprzestrzenił się na sąsiednie miasto Wolin, znane później jako Jumnetta lub Vineta, nazywane czasem cudowną Atlantydą Bałtyku.

Dlaczego Bo miasto w tajemniczy sposób zniknęło z map?

Miasto nigdy nie zniknęło. Współczesny Volin został zbudowany na starym Vinetha. Ale jego upadek był szybki. Zwłaszcza po najazdach przywódców Wikingów Valdemara (1131-1182) i Absalona (1128-1201). Zniknął jedynie zamek Jomsborg, który chronił go tak, jak Hochbar chronił Hetby w Danii czy Borgen Birga w Szwecji.

READ  Rugby: Ocalenie Czarnych Diabłów odbędzie się w decydującym meczu z Polską w Paryżu

Zeszłego lata polsko-amerykański pisarz Marek Grida wyjaśnił, że dzięki zdjęciom satelitarnym zidentyfikował położenie grobowca niebieskozębego przywódcy wikingów Haralda. Według niego pochówek ten będzie zlokalizowany we wsi Wijkowo, niedaleko Wołynia. Co myślisz?

W tym miejscu nie znaleziono żadnych grobów. Mamy do czynienia z prostą hipotezą. Nic więcej. Źródła podają, że Harald zginął na miejscu. Ale kronika wyjaśnia, że ​​jego ciało wróciło do Danii. Dopóki nie zostanie udowodnione, że jest inaczej, to wszystko, co wiemy.

Czy Jomsborg był stolicą Haraldu?

NIE. Z jednego prostego powodu nie możemy udowodnić, że to on ją założył. Nie ma sensu mówić o stolicy dla ludzi, którzy tak naprawdę nie mają centralnego miasta.

Twoje odkrycie budzi ogromne zainteresowanie na całym świecie. Jak myślisz, co wyjaśnia ekscytację związaną z twoją pracą?

Świat Wikingów od dawna fascynował ludzi. Ten naród zdobywców pobudza wyobraźnię. Liczne prace, książki, filmy i seriale ożywiły ten mit w ostatnich latach… Mam nadzieję, że ten entuzjazm nie osłabnie. Mamy duże ambicje co do Volina. Chcemy rozpocząć nową kampanię wykopaliskową w przyszłym roku. Chcemy zwiedzić centrum miasta i kontynuować wykopaliska na „Opuszczonej Górze”. Planujemy to zrobić z Polskim Instytutem Archeologii i Etnologii, gdzie pracuję w ramach Akademii Nauk. Nasz projekt wspiera Karolina Kokora, dyrektor Muzeum Okręgowego Wołynia, ale także prezydent miasta Ewa Kryszpowska. Chciałbym również dodać, że jesteśmy bardzo wdzięczni ambasadorowi Danii w Polsce, Ole Toftowi, za wsparcie naszego projektu. Jesteśmy również wdzięczni za wsparcie Duńskiemu Uniwersytetowi w Aarhus, a zwłaszcza profesorowi Sørenowi Sindbackowi.

Czytaj więcejAle co Wikingowie mają dla nich wszystkich? Problem nie dotyczy tylko nauki. Interesuje Cię również rozwój turystyki?

Efektywnie. Chcielibyśmy wpisać Wolin na listę zabytków UNESCO. Ponadto aktywnie z nami współpracująca dyrektor Muzeum Wikingów, Karolina Kokora, chce poszerzać swoje przestrzenie, by prezentować nasze odkrycia. Ta wiadomość doda szczególnego blasku tegorocznej edycji Festiwalu Wikingów w 2023 roku.

READ  Włochy straszą, ale wygrywają, Dania się kwalifikuje

dmp