Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce nielegalne wydobycie węgla w twoim ogródku może (znowu) sporo zapłacić

W czasie wojny niektórzy sadzą ogródki warzywne, inni kopią dno ogrodu i dostarczają węgiel drzewny. Jest to szczególnie widoczne w Polsce. Jak niedawno informował Bloomberg: Tam, gdzie kryzys energetyczny jest tak poważny i dotyka rodziny, w ostatnich miesiącach powróciło nielegalne wydobycie węgla.

Na przykład amerykańskie media opowiadają historię Crescorse, którego nazwisko z oczywistych względów pozostaje anonimowe. Zwykły taksówkarz, mieszkający daleko od Wałbrzycha na Dolnym Śląsku, niedawno zmienił zawód – ku rozgoryczeniu żony, która zdaje sobie sprawę z grożących mu niebezpieczeństw fizycznych i prawnych.

Ale perspektywa jest taka dobra, obiecane zyski soczyste, a węgiel tak łatwy do zdobycia. Na Dolnym Śląsku, na polach, w lasach, parkach publicznych, a nawet prywatnych ogrodach często wynurza się kilka centymetrów pod powierzchnię ziemi.

Kilka kilofów i zmotywowani ludzie do wykopania małej studni, włożenia kilku godzin ciężkiej pracy i uniknięcia policji, rozejrzenia się i zarobienia małej fortuny.

„Studnia dla biedaków” w Cressegours, jak nazywano te dzikie minifarmy, miała tego dnia głębokość 3 metrów, dwóch mężczyzn było odpowiedzialnych za kopanie małą drewnianą drabiną, a dwóch mężczyzn było odpowiedzialnych za napełnianie cennych worków z węglem.

Czteroosobowy zespół może wydobyć jedną tonę węgla w ciągu godziny i zrobić 1000 szczelin. [210 euros]Około 60% średniego lokalnego tygodniowego wynagrodzenia”Natalia Ojewska wyjaśnia dla Bloomberga.

Dobry wygląd, zły stan zdrowia

Węgiel i Polska to stara historia i trzeba powiedzieć, że wbrew obietnicom kraju i jego prezydenta Andrzeja Dudy, to historia, która będzie trwała. Zmniejsz zużycie Aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Wybuch wojny na Ukrainie w ostatnich miesiącach sprawił, że historia była nieuchronnie burzliwa: Warszawa odcięła cały import z Rosji. stworzył znaczne napięcie Na rynku z wieloma lokalnymi dostawcami.

po Ponowne zezwolenie na wykorzystanie węgla brunatnego przez osoby fizyczneA Wielkie zagrożenie dla zdrowia publicznegoRząd starał się o zaopatrzenie z sąsiednich krajów, Republika Che Na przykład narzucał na rynek pułap cenowy i wspierał dystrybucję drogich produktów grzewczych na obszarach lokalnych – ale często się wyczerpywał.

READ  Ambasador Rosji w Polsce spryskał protestujących farbą

Ale popyt na węgiel jest bardzo duży. Według danych cytowanych przez Bloomberg, 37% z 38 milionów mieszkańców tego kraju ogrzewa się w ten sposób. Na samą Polskę przypada 77% całkowitego zużycia węgla przez gospodarstwa domowe w UE.

Jeśli chodzi o energię elektryczną, jej produkcja pochodzi z 70% z tego samego źródłaZe straszliwym zanieczyszczeniem i kryzysem – lub wyborami politycznymi dotyczącymi energii jądrowej – drugim życiem w dużej części Europy, W Niemczech Gdzie We Francji Konkretnie.

Jak tłumaczy Grzegorz, w Polsce jest duże zapotrzebowanie na ten węgiel, który wydobywa się zazwyczaj w dużych ilościach z terenów o mniejszej porowatości. Niektórzy potrzebują węgla, a inni gotówki, powiedział Bloomberg mieszkaniec wałbrzyskiego: Zamknięcie starych kopalń sprawiło, że na rynku znalazło się niewielu fachowców na obszarze, gdzie bezrobocie sięgnęło 12%.