Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce kontrowersje wokół wystawy „Cancel Culture” a wolność słowa

Przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce potępili otwarcie w piątek w Warszawie wystawy prac szwedzkiego artysty Dona Parka, skazanego za mowę nienawiści.

Jedna z tych prac wchodząca w skład wystawy”Sztuka polityczna„Norwegia reprezentuje skrajnie prawicowego zabójcę Andersa Behringa Breivika jako model dla marki odzieżowej Lacoste.


Krowa Przeczytaj także: Polska stawia płot graniczny z Białorusią


Nie przyjmujemy wsparcia dla osób szerzących nienawiść, nietolerancję i wrogość– czytamy w liście otwartym podpisanym przez Naczelnego Rabina Polski Michaela Schutricha i dyrektora Polskiego Muzeum Historii Żydów Polskich Jigmunda Stępińskiego.

W Polsce, gdzie z powodu nazistowskiej polityki zginęło 6 milionów cywilów, działania twórców takich jak Don Park obrażają sentymenty wszystkich Polaków.”, ogłosili.

Don Park, zrujnowany artysta

Park był kilkakrotnie skazany za swoje prowokacyjne słowa i czyny, zwłaszcza w 1996 roku, kiedy nosił bomberkę ze swastyką.Gratulacje dla Hitlera„I”SS”, A także symbol czaszki.

Później oświadczył w sądzie, że nie jest to oznaką prowokacji i sympatii dla nazizmu. Don Park słynie ze skrajnie prawicowych ruchów.

Świętowanie wolności słowa

Zamek Ujastovsky w Centrum Sztuki Współczesnej został opisany przez organizatorów wystawy jako święto wolności wypowiedzi i platforma dla dotkniętych artystów.Niszczenie kultury„,”Ignorować„(„Anuluj kulturę „Po angielsku).

Artyści, którzy sprzeciwiają się tym trendom oraz ci, którzy popierają nieokiełznaną ekspresję i idee sprzeczne z mainstreamem, często płacą wysoką cenę za testowanie granic tolerancji i konfrontację z teoriami.”, Według muzeum.

Artyści kontrowersyjni

Dyrektor instytucji, Piotr Bernadotte, został powołany w 2019 roku przez rządzącą w Polsce Narodowo-Demokratyczną Partię, na kontrowersyjną nominację, krytykowaną przez rząd i oskarżaną o próby dostosowania instytucji kultury do konserwatywnego programu.

Na wystawie, ufundowanej przez Ministerstwo Kultury RP, bierze udział 28 artystów, w tym szwedzki projektant Lars Wilkes, który w 2007 roku wywołał kontrowersje rysując muzułmańskiego proroka Mahometa.

READ  W Polsce ustawa miała na celu odrzucenie wpływowego prywatnego kanału telewizyjnego

Krowa Przeczytaj także: Kraje bałtyckie i Polska wezwały ONZ do podjęcia działań przeciwko napływowi migrantów z Białorusi


Wilkes był celem kilku ataków podczas dubbingowanej konferencji w Kopenhadze w lutym 2015 roku.Sztuka, oszczerstwa i wolność”.

Wystawa obejmuje również projekt koncepcyjny autorstwa duńskiego artysty Christiana von Hornsleta, który legalnie zmienił nazwiska na 340 biednych ugandyjskich wieśniaków.Hornslet”.