Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce „elektroniczne elfy” do walki z rosyjskimi trollami

W Polsce „elektroniczne elfy” do walki z rosyjskimi trollami

List z Warszawy

Wraz z inwazją na Ukrainę rosyjskie sieci dezinformacyjne znalazły się w trudnej sytuacji: w obliczu okropności konfliktu, który rozgrywał się w biały dzień, trudno było dostosować przesłanie kremlowskich strategów. Ale w Polsce prorosyjscy agitatorzy szybko aktywują sieć nową strategią: odwieść Polaków od przyjmowania ukraińskich uchodźców w czasie, gdy kraj, w imponującym wylaniu solidarności, stoi w obliczu bezprecedensowej fali imigracji.

W tym kontekście w kraju pojawił się nowy rodzaj aktywności cyfrowej: „cyberelfy”. Ich zadaniem jest umieszczenie kremlowskich trolli na swoim miejscu: rozpowszechnianie wiarygodnych i uzasadnionych informacji o konflikcie i statusie imigracyjnym oraz pomaganie w utrzymywaniu nienawistnych, podejrzanych i wprowadzających w błąd profili na platformach internetowych. Ich metoda: „inteligencja open source”, czyli zaawansowane techniki półszpiegowskie, oparte wyłącznie na danych, do których można swobodnie uzyskać dostęp w sieci. Elfy nie są piratami. Ale ich celem pozostają gigantyczne „farmy trolli” kierowane przez Moskwę i ci, którzy przekazują swoje przesłanie z niedowierzania lub przekonania.

„Czułem potrzebę pracy”

Magda Szbicht, lat 32, jest jedną z pierwszych cyberelfek w Polsce. Jako reżyserka teatralna i działaczka feministyczna poczuła, że ​​swoją pracę rodzi się w czasie kryzysu migracyjnego wywołanego przez białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę latem 2021 roku. „To był moment, w którym prawdziwe okrucieństwa zbliżyły się do naszych granic i poczułem potrzebę działania” Ona ufa. Słyszała wtedy, że na frontach wojny informacyjnej w Estonii, ojczyźnie ruchu trolli internetowych, od kilku lat działa armia prawie 400 członków.

„Od razu zrozumiałem, że jestem internetowym krasnalem. Ten ruch jest skodyfikowany, z własnym wzorcem zatrudnienia, ale nie ma potrzeby definiowania go jako krasnoluda, aby wykonywać pracę krasnoluda. sprecyzować. Ta praca polegająca na dokładnym sprawdzaniu faktów jest szczególnie wymagająca. „Prawie cały dzień spędzam przed ekranami i żałuję, że to znoszę. Mam połączenie z prawie 40 ukraińskimi kanałami telegramowymi.” Dzięki temu Magda mogła przekazać mediom niepublikowane zdjęcia z konfliktu i jako pierwsza o piątej rano bezpośrednio w Polsce skomentowała zbombardowanie zaporoskiej elektrowni atomowej.

READ  Spójność polityki, handel, imigracja... priorytety, jakie powinna wyznaczyć belgijska prezydencja Rady Unii Europejskiej, zdaniem organizacji pozarządowej

Masz 62,63% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.