Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W pobliżu dawnej szkoły dla dzieci aborygeńskich odkryto ponad 750 niezidentyfikowanych grobów

To odkrycie grozi podsyceniem dalszych kontrowersji dotyczących dawnych szkół mieszkalnych w المدارس Kanada. Niecały miesiąc później
Odkryto szczątki 215 dzieci W pobliżu pierwotnej osady na terenie dawnej szkoły z internatem Marieval, prowadzonej przy kościele, znaleziono setki niezidentyfikowanych grobów.
katolicki Znajduje się około 150 km na wschód od stolicy Reginy. Społeczność Kwesis w hrabstwie Saskatchewan w Saskatchewan ogłosiła w środę, że dokonała tego „przerażającego i szokującego odkrycia”, nie precyzując, ile.

„Wykopaliska georadarowe rozpoczęliśmy 2 czerwca 2021 r., a od wczoraj odkryliśmy 751 nieoznaczonych grobów” – ogłosił w czwartek na pospiesznej konferencji Cadmus Delorme, głowa państwa Cowessess. „To nie jest masowy grób. To są niezidentyfikowane groby” – dodał.

„Możemy ujawnić prawdę”

Lokalizacja tych grobów i odkrycie szczątków dzieci były „częścią większej tragedii”, powiedział. Justin TrudeauW komunikacie prasowym. powiedział premier, który uczynił pojednanie z rdzennymi narodami jednym z priorytetów swojego rządu.

„Razem musimy rozpoznać tę prawdę, uczyć się z naszej przeszłości i iść naprzód drogą wspólnego pojednania. Będziemy w stanie zbudować lepszą przyszłość” – dodał, wyrażając swój „głęboki smutek” z zaangażowanymi społecznościami. ból i szok, które odczuwasz, Kanada jest odpowiedzialna”. Justin Trudeau, który po raz kolejny zobowiązał się do zapewnienia finansowej i materialnej pomocy społecznościom tubylczym, aby rzucić światło na te straszne krzywdy, kontynuował: „Jeśli nie możemy przywrócić tych, których zgubieni, możemy powiedzieć prawdę o krzywdach, których doznali – i tak zrobimy”.

Przymusowa rekrutacja 150 000 dzieci indiańskich, metyjskich i Eskimosów

około 150 000 dzieci Do lat 90. rdzenni Amerykanie, Métis i Eskimosi byli przymusowo rekrutowani do 139 szkół z internatem w całym kraju, odcięci od swoich rodzin, języka i kultury. Wielu było maltretowanych lub napastowanych seksualnie, a ponad 4000 zmarło, według komisji śledczej, która stwierdziła prawdziwe „ludobójstwo kulturowe” ze strony Kanady.

READ  Ponad 50 rannych w nowych starciach między Palestyńczykami a izraelską policją

Wykopaliska wokół tej dawnej szkoły w Marival rozpoczęły się pod koniec maja po odkryciu szczątków 215 uczniów pochowanych na miejscu innej aborygeńskiej szkoły mieszkalnej, Kamloops School, w Kolumbii Brytyjskiej, najbardziej wysuniętej na zachód prowincji kraju. To odkrycie wstrząsnęło Kanadą i ponownie otworzyło debatę na temat tych znienawidzonych instytucji, gdy aborygeńskie dzieci zostały siłą wysłane do zasymilowania się z kulturą głównego nurtu. Ożywił również apele do Papieża i Kościoła o przeprosiny za nadużycia i przemoc, jakich doznali uczniowie tych szkół z internatem. Papież odmówił jednak zaoferowania takich przeprosin, co rozgniewało i sfrustrowało kanadyjskie społeczności tubylcze.

„Wiemy o gwałcie”

Ze swojej strony eksperci ONZ ds. praw człowieka wezwali Ottawę i Watykan Do szybkiego i pełnego dochodzenia. „To absolutnie tragiczne, ale nie zaskakujące” – odpowiedział na swoim koncie na Twitterze w środę wieczorem Berry Bellegaard, prezes Stowarzyszenia Pierwszych Narodów, które reprezentuje ponad 900 000 rdzennych mieszkańców Kanady.

Marival Residential School w East Saskatchewan gościła rdzennych dzieci w latach 1899-1997, zanim została zburzona dwa lata później i zastąpiona szkołą dzienną. Zapytany o CBC, Barry Kennedy, były mieszkaniec Szkoły Morskiej, ocenił, że to nowe odkrycie jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. „Wyobrażam sobie z historii opowiadanych przez naszych przyjaciół i kolegów z klasy, że w każdej szkole jest kilka miejsc” – wyjaśnił.

„Miałem przyjaciela, którego pewnego wieczoru wyciągnięto na zewnątrz i krzyczał” – wspomina. Nigdy więcej go nie widziałem. Nazywał się Brian. Chcę wiedzieć, gdzie jest Brian. „Rozpoznaliśmy gwałt” – dodał Barry Kennedy. „Zostaliśmy stworzeni, aby odkryć ciężkie ciosy. Zostaliśmy stworzeni, aby odkrywać rzeczy, które nie były normalne w naszych rodzinach.”

W nadchodzących miesiącach spodziewane są kolejne szokujące odkrycia

Po odkryciu szczątków dzieci w Kamloops Residential School w wielu z tych byłych szkół przeprowadzono wykopaliska z pomocą władz rządowych.

READ  Masowa kampania aresztowań wśród Palestyńczyków w Izraelu

Wielu przywódców społeczności aborygeńskich spodziewa się w nadchodzących miesiącach jeszcze bardziej szokujących odkryć. Na początku czerwca, kilka dni po odkryciu kości w Kamloops, eksperci ONZ ds. praw człowieka wezwali Ottawę i Watykan do przeprowadzenia szybkiego i pełnego śledztwa w sprawie znaleziska.