Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W obliczu zmiennych delta, skuteczności i ograniczeń szczepionek RNA

Niezbędna do zmniejszenia szkód zdrowotnych spowodowanych przez Covid-19, sama szczepionka nie wystarczy, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa w populacji. W szczególności niska skuteczność szczepionki Pfizer-BioNTech – iw mniejszym stopniu szczepionki Moderna – przeciwko wariantowi Delta, który obecnie stanowi większość we Francji.

W poprzednim poście opublikowanym 9 sierpnia na portalu MedRxivNaukowcy z Mayo Clinic Hospital Network i firmy Nference zajmującej się analizą danych przedstawili pierwsze w praktyce porównawcze i ilościowe oszacowanie skuteczności obu szczepionek RNA. Dane te wskazują na utrzymanie wysokiego poziomu ochrony, ponad 75%, przed ostrymi postaciami choroby, przed deltami.

Przeczytaj nasze informacje na ten temat: Szczepienia: W obliczu zmiennych, laboratoria szukają rozwiązania

Jednak ochrona przed infekcją – objawową lub nie – wyprzedza wariant, który pojawił się w Indiach i spada do nieco ponad 40% w przypadku firmy Pfizer. Moderne, rzadziej stosowany we Francji, zachowuje wysoki poziom ochrony. Perspektywa szybkiego uzyskania odporności stada dzięki samym szczepieniom tym samym dalej się zmniejsza.

Zaproszenie na dalsze studia

Te dane, które nie zostały jeszcze oficjalnie opublikowane, należy traktować z ostrożnością. Ale według naukowców, z którymi się skontaktowałem światSą wiarygodne, a przede wszystkim zgodne z innymi dostępnymi już dowodami. Autorzy przeanalizowali wyniki testów Mayo Clinic RT-PCR, uzyskane w styczniu i lipcu na ponad 25 000 pacjentów w Minnesocie. Następnie retrospektywnie porównali losy zdrowotne osób nieszczepionych z tymi, które otrzymały dwie dawki, wybierając osoby powyżej 18 roku życia, biorąc pod uwagę płeć, rasę i historię szczepień.

Naukowcy byli zatem w stanie ocenić skuteczność dwóch szczepionek przeciwko wariantom alfa (znanym jako „angielski”) i delta („indyjski”), opierając się na fakcie, że pierwsza była w dużej mierze rozpowszechniona w Minnesocie w styczniu, a druga w Lipiec. Wyniki mówią same za siebie. twarz alfa, Pfizer zapewni 85% ochronę przed hospitalizacją i 76% ochronę przed infekcjami, natomiast Moderna zapewni odpowiednio 91,6% i 86% ochronę przed tymi zdarzeniami. Przed deltami Moderna chroni tylko 81% przed hospitalizacją i 76% przed infekcją, podczas gdy Pfizer utrzymuje 75% wskaźnik ochrony przed hospitalizacją, ale tylko 42% przed infekcją.

READ  Talerz śmieci zderza się z domem na Florydzie

Masz 65,04% tego artykułu do przeczytania. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.