Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W obliczu niedoborów siły roboczej Polska pragnie przyjąć Filipińczyków

W obliczu niedoborów siły roboczej Polska pragnie przyjąć Filipińczyków

Polska cierpi na niedobór pracowników i sytuacja stała się niebezpieczna. Do 2030 r. co piąte stanowisko pracy może być wolne. Ponieważ prognozy demograficzne są pesymistyczne, polski rząd poszukuje pracowników z zagranicy. Jest bardzo rygorystyczna w kwestii imigracji i dlatego może otworzyć swoje granice dla Filipińczyków, z których większość to katolicy.

Opublikowano:

Z naszym korespondentem w Warszawie. Damiana Simonarta

Imigranci tak, pod warunkiem, że są katolikami. Podczas gdy Warszawa zamknęła swoje granice dla uchodźców z Afryki Północnej, powołując się na względy bezpieczeństwa, Ministerstwo Pracy ogłosiło, że rozpoczęło negocjacje z Filipinami w sprawie sprowadzenia pracowników.

Wiceminister pracy Stanisław Szod ma nadzieję, że jesienią zostanie podpisane wstępne porozumienie, z którego jasno wynika, że ​​to Filipiny wybrały Polskę, a nie odwrotnie, zwłaszcza” Ze względu na wiarę katolicką „.

Aktywnie poszukiwani są pracownicy budowlani, lekarze i informatycy. Zawody, w których Polacy są wysoko wykwalifikowani, ale ci ostatni sami wyemigrowali do Europy Zachodniej, aby lepiej zarobić.

Pomimo populistycznej polityki obecnego rządu i zwiększonych świadczeń rodzinnych perspektywy demograficzne dla Polski są ponure. Jeśli nic nie zostanie zrobione, w 2030 r. zaledwie 16 milionów aktywnych pracowników stworzy 20 milionów miejsc pracy. Stanowi realne zagrożenie dla polskiej gospodarki, której rozwój nie ustał od upadku komunizmu w 1989 roku.

(Re)read: Przyjmowanie uchodźców: zagmatwany przekaz Kościoła katolickiego w Polsce

READ  Partia Władimira Putina proponuje przeprowadzenie referendum w sprawie aneksji ziem ukraińskich 4 listopada