Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W nowym dokumencie: Richard Desjardins podąża śladami Chopina

W nowym dokumencie: Richard Desjardins podąża śladami Chopina

W dzieciństwie Richarda Desjardinsa uspokajała muzyka Fryderyka Chopina, którą jego matka często grała na fortepianie. W poruszającym dokumencie pokazanym w piątek na Festiwalu Nowego Kina (FNC) poeta, piosenkarz i reżyser składa hołd temu wirtuozowi pianisty, który zawsze go fascynował i imponował.

„Chopin pomógł mi żyć tak, jak chciałem” – mówi Richard Desjardins na początku spektaklu Chip Chip – Desjardins ChopinTo godzinny film, który przenosi nas z Warszawy (miasta, w którym w 1810 roku urodził się Chopin) do Paryża (gdzie zmarł 39 lat później).

Podążając śladami Chipa Chipa – tak przezwisko nadała mu pisarka George Sand, która była jego kochanką przez dziewięć lat – Desjardins opowiada o ważnych momentach swojego życia, ale też spotyka się z kilkoma specjalistami, którzy rozmawiają z nim w szczególnie o wpływie polskiego pianisty i kompozytora Mysterious na muzykę współczesną.

Reżyser w swoim filmie stawia także hipotezę, że muzyka Chopina mogła być jedną z prapoczątków jazzu.

„Chopin jest tajemnicą wszystkich muzyków” – wyjaśnia w wywiadzie Richard Desjardins.

„Jednym z powodów, dla których nie zdobył takiej popularności, jak mógł, jest to, że jego muzyka jest tak trudna do grania. Żaden amator nie wypróbowuje Chopina. Pierwsze dwie lub trzy strony są dobre, wciągają cię w swoją pułapkę. Ale wtedy cię zawstydzi!”

„Niedawno pokazałem ten film w Rouen kilku znajomym i co najmniej dwie osoby zapytały mnie: «Kiedy wyobrażasz sobie pianistę (Charles Richard Hamelin) grającego Chopina, czy to naprawdę szybko?” On leci przeklęty!”

Inny akcent

Osoby zaznajomione z twórczością filmową Richarda Desjardinsa mogą być zaskoczone odkryciem innego tonu, jaki reżyser przyjął w swoim nowym filmie. Chip Chip – Desjardins Chopin Tak naprawdę nie ma to nic wspólnego z dokumentami poświęconymi Desjardinsowi (np Błąd północny I Historia dziury), w którym w szczególności potępiono niewłaściwe zarządzanie naszymi zasobami naturalnymi.

READ  bezpośredni. Wojna na Ukrainie: Kanada zakazuje importu rosyjskiego aluminium i stali

„Moi przyjaciele, którzy oglądali ten film, powiedzieli mi: miło jest obejrzeć film dokumentalny, w którym od początku do końca nie jesteś w Tabarnak!” – śmieje się artysta Abitibayan.

„W dokumentach, które nakręciłem z Robertem Monderim, mieliśmy do czynienia z milczeniem przemysłu i rządu. Trudno to określić. Margines błędu jest ogromny, a kręcenie tego rodzaju filmu wiąże się z dużym napięciem. Natomiast dokument o Chopinie była rozrywką i fantazją.”

Chip Chip – Desjardins Chopin Projekcja odbędzie się w piątek, 13 października o godzinie 17:30 w Cinéma Impérial, w obecności reżysera i pianisty Charlesa Richarda Hamelina. Film zostanie wyemitowany także w sobotę, 14 października o godzinie 22:30 w ICI Télé.