Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Niemczech dwa wybory regionalne są sprawdzianem dla Olafa Schulza

W Niemczech dwa wybory regionalne są sprawdzianem dla Olafa Schulza

Wyborcy w dwóch dużych konserwatywnych regionach Niemiec, Bawarii i Hesji, rozpoczęli w niedzielę głosowanie za odnowieniem składu parlamentu. Oczekuje się, że centroprawicowa opozycja wygra osłabioną wewnętrznymi sporami koalicję Olafa Scholza.

Opublikowano:

4 minuty

Sankcje wyborcze wobec kanclerza Niemiec Olafa Scholza? Wyborcy rozpoczęli głosowanie za odnowieniem parlamentów w dwóch dużych regionach w sondażach, w których dominuje centroprawicowa opozycja.

Do urn w Bawarii, największym pod względem powierzchni kraju związkowym Niemiec, uda się około 9,4 mln wyborców, a w Hesji, gdzie we Frankfurcie mieści się siedziba Europejskiego Banku Centralnego, około 4,3 mln.

Pierwsze szacunki spodziewane są około godziny 18:00 (16:00 GMT).

W perspektywie średnioterminowej rząd Olafa Scholza ryzykuje narażenie się na sankcje w tych wyborach, ponieważ główną rolę odegrały obawy społeczeństwa związane z kryzysem przemysłowym w największej gospodarce Europy i powrotem kwestii migracji.

Kampania skupiała się w dużej mierze na krytyce koalicji rządzącej od grudnia 2021 roku.

Zdaniem Ursuli Münch, dyrektor Akademii Edukacji Politycznej w Tutzing w Bawarii, ze względu na utrzymujące się nieporozumienia między socjaldemokratami, Zielonymi i liberałami z FDP, sprawiają oni wrażenie „niezdolnych do działania” w obliczu kryzysów .

Rosyjska inwazja na Ukrainę w lutym 2022 r. zapoczątkowała okres jedności w tym bezprecedensowym zespole rządowym.

Ale potem nasiliły się tarcia we wszystkich tematach, od cięć wydatków budżetowych po środki mające na celu walkę z globalnym ociepleniem.

Zarzucanie rządowi „ignorowania” problemu imigracji

Kolejny temat kampanii: obawy przed nowym kryzysem migracyjnym, takim jak ten z 2015 r., w związku ze zwiększonym napływem osób ubiegających się o azyl, zwłaszcza z Syrii i Afganistanu, przez Polskę, Austrię i sąsiednie Czechy.

Rząd porzucił niemieckie społeczności przygraniczne, przytłoczone napływem uchodźców, woląc „ignorować problem”, jak w piątek ponownie oskarżył przywódca populistycznego bawarskiego państwa Markusa Södera.

W tym kontekście skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec ma nadzieję na postęp w obu regionach.

READ  Podają chleb z kiełbasą | Sprzedawanie medalu olimpijskiego w dobrej sprawie

W skali kraju ta partia antyimigracyjna, krytyczna także wobec działań na rzecz ochrony klimatu związanych z podwyżkami i ograniczeniami cen, ma najwięcej zamiarów wyborczych (od 20 do 22%), plasując się za prawicą (26-28%).

Sondaże opinii publicznej przypisują trzem partiom rządowym gorsze wyniki niż wyniki ostatnich wyborów pięć lat temu.

Ich misję komplikuje fakt, że oba państwa regionalne uznawane są za bastiony prawicy.

W kraju związkowym Hesja Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna rządziła przez 24 lata. Od 1957 roku Bawarią rządzi jej bardziej konserwatywna forma – Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU).

Skrajna prawica jest w zasadzce

Nie ma wątpliwości, że głosowanie wygra partia Markusa Södera, Unia Chrześcijańsko-Społeczna, ale wiele będzie zależeć od jej postępów.

W piątkowym sondażu partia miała 37% zamiarów wyborczych, co było najgorszym wynikiem od prawie 70 lat i nieco niższym niż w 2018 roku (37,2%). Obserwatorzy uważają, że taki wynik groziłby pogrzebaniem rzekomego pragnienia danej osoby, aby zostać konsultantem.

W kraju związkowym Hesja Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) wystawia mało znanego na szczeblu krajowym kandydata Borisa Rehna, który rządzi regionem od 2022 r. i prowadzi w sondażach z nieco ponad 30% zamiarów głosowania.

W tym regionie AfD zajmuje drugie miejsce, zaraz za Zielonymi i Socjaldemokratami na czele z federalną minister spraw wewnętrznych Nancy Wieser, osobą wagi ciężkiej w rządzie Schulza, ale płacącą cenę za niepopularność rządu.

W Bawarii, gdzie socjaldemokraci są tradycyjnie słabi, AfD ma nadzieję znaleźć miejsce za Unią Chrześcijańsko-Społeczną i jej sojusznikiem w parlamencie regionalnym, małą partią Freiwaler („Wolni Wyborcy”).

Przeciwnie, na popularność tej ultrakonserwatywnej grupy założonej na wsi nie wpłynęły tegoroczne kontrowersje wokół antysemickiej publikacji przypisywanej jej przywódcy, Hubertowi Ewangerowi (52 l.), sięgającej jeszcze czasów, gdy był nastolatkiem . . Jego brat ostatecznie przyznał się do ojcostwa.

READ  Berlin zezwala Polsce na dostarczenie Ukrainie 5 myśliwców MiG-29

Z Agence France-Presse