Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przeszkoda w nauczaniu języka francuskiego?

Przeszkoda w nauczaniu języka francuskiego?

Średni koszt akredytowanej edukacji francuskiej za granicą rośnie co roku od zakończenia bezpłatnej edukacji we wrześniu 2012 r., osiągając ponad 30 000 euro. Opłaty szkolne zamykają drzwi rodzicom i wymuszają alternatywy. Referencje – Rekomendacje.

Temat ten pojawia się co roku akademickiego na stole rodziców francuskich studentów studiujących za granicą. I nie bez powodu: czy powinniśmy nieco bardziej otworzyć portfele, aby zapłacić za wyższe i rosnące czesne? Według danych tego roku 18,3% ankietowanych rodziców ma już swoje główne obawy Konsultacje prowadzone przez platformę społecznościową Reflexes Wrzesień 2023 r. We wrześniu 2023 r. określone dni pomogą w podjęciu decyzji o powrocie portu do Monaie i wycieczce po innych systemach, takich jak Marion, Julia, Emilie, Laetitia i Marie Guénaelle, przy czym nasze dzieci zmienią się, aby zrozumieć ten problem. .

Opłaty za szkoły średnie w Ameryce Północnej i nie tylko

Marion jest mamą trójki chłopców w wieku od 11 do 18 miesięcy. Mieszkała w Dakarze i kształciła swoje dzieci w akredytowanej szkole francusko-senegalskiej, „bo ważne było dla nas pozostanie w systemie francuskim”. Po przybyciu do Kanady na podstawie lokalnego kontraktu pogoda była zimna. Nie można umieścić dzieci w Lycée Français AEFE ze względu na ceny „Za 25 000 dolarów na dziecko. Nie wspominając już o tym, że muszę finansować opiekę nad moim najmłodszym dzieckiem. ” Mary Jenelle jest matką dwójki dzieci w wieku 11 i 13 lat. Od 9 lat na emigracji, jest nauczycielką, a jej mąż pracuje na lokalnym kontrakcie w amerykańskiej firmie. Jak dotąd rodzinie udało się umieścić dzieci we francuskim systemie „Szczególne podziękowania za moją pracę jako nauczyciela w Fundacji.”. Jedyny akredytowany we Francji system z siedzibą w Atlancie kosztuje ponad 30 000 dolarów czesnego na dziecko. „Nie stać nas na takie opłaty!” „Mary Jenelle ufa. Julia i jej mąż mieszkają w Kalifornii od roku i mają dwie córki w wieku 4 i 2 lat. Pracują we francuskiej piekarni. W systemie francuskim nie ma możliwości posyłania dzieci do szkoły „Na dziecko potrzeba 2500 dolarów miesięcznie”.

„Dzięki naszym lokalnym kontraktom nie stać nas na takie opłaty!”

Jednak czesne w systemie francuskim stanowi przeszkodę także w innych częściach świata. Mieszkając w Chorwacji, Emily i jej partner nigdy nie posłali dwójki swoich dzieci do szkoły francuskiej, która była „zbyt droga i daleko od domu”. „Nie pełni funkcji finansowej siatki bezpieczeństwa”.. Niedaleko stąd Leticia jest mamą dwójki dzieci mieszkającą w Polsce. Problem, przed którym stoi, jest dwojaki: nie ma w pobliżu domu akredytowanej francuskiej instytucji i nie ma środków, aby ich tam wysłać. Zapisała więc swoje dzieci do polskiej szkoły, w której odbywały się kursy języka francuskiego. Aby utrzymać połączenie z Francją, trzeba jednak uczęszczać na kursy w CNED Ani czasu, ani środków. »

Trudno jest dokładnie określić średnią roczną kwotę na edukację francuską za granicą. Ceny różnią się w zależności od kraju i instytucji. Jednak na przykład roczny koszt francuskiej szkoły średniej w Stanach Zjednoczonych wynosi około 30 000 euro, 5 000 euro w Maghrebie, 10 000 euro w Europie i 8 000 euro w Japonii. Kwoty, które co roku rosną: Średni wzrost obserwowany w 2022 roku wynosi 6% dla wszystkich obiektów w sieci EFE.

READ  Dzięki Bettermaker analog spotyka się z cyfrowym

Czasami trudno jest skorzystać ze stypendiów szkoły francuskiej

Aby pokryć koszty szkoły, które nie mieszczą się w budżecie rodzinnym, francuskie władze publiczne stworzyły system pomocy w formie stypendiów. Nagrody te przyznawane są francuskim dzieciom mieszkającym wraz z rodzinami za granicą i kształcących się w placówce akredytowanej przez krajowy system edukacji, z uwzględnieniem warunków zasobowych oraz zgodnie z sytuacją gospodarczą i społeczną kraju.

„Stypendia przyznawane są rodzinom, które nie mają nawet pensji. Minimalna kwota jest naprawdę niska.”

Według rządu co piąty francuski student uczestniczący w sieci EFE otrzymuje dziś stypendium. Jednak według Federacji Rodziców (FAPEE) jedna na cztery rodziny ubiegające się o stypendium nie otrzymuje stypendium. Są też tacy, którzy nawet nie próbują, jak Marion w Kanadzie: „Nie mamy kwalifikacji, zarabiamy bardzo dobrze”. » Ta sama historia w przypadku Mary Genial: „Właściwie pytałam w Holandii, gdzie byliśmy wcześniej, gdzie przyznawane są stypendia rodzinom, które nawet nie zarabiają. Minimalna kwota jest naprawdę niska.”

Kolejnym kryterium profilaktycznym jest to, aby dziecko pobierało naukę w akredytowanej placówce, jaką jest status Laetitia w Polsce, nawet jeśli: Jak podaje oficjalna strona administracji francuskiej„”, w przypadku nieobecności [d’établissement français reconnu]lub oddalenie lub niewystarczające zdolności, dziecko musi być zapisane do instytucji zapewniającej co najmniej 50% edukacji francuskiej. Na początku roku akademickiego 2023 francuski minister edukacji za granicą Olivier Bechet wyjaśnił, że kwota stypendiów została podniesiona do 114 mln, ale niekoniecznie obejmuje ona całą kwotę stypendiów. „Globalna inflacja wpływająca na koszty edukacji niektórych francuskich instytucji”.

Dzieci spacerują ulicą podczas szkolnej wycieczki za granicę

Stypendia – Olivier Bechet nie chce „z nikogo rezygnować”

Alternatywne szkoły, z których korzystają francuscy rodzice

Jak potwierdzyli rodzice, obserwacja jest jasna: dobiegł końca złoty wiek umowy z zagranicą związanej z dużą firmą i zapewniającej takie korzyści, jak finansowanie edukacji. Wielu Francuzów za granicą pracuje obecnie jako freelancerzy, na podstawie lokalnych kontraktów, jako freelancerzy lub jako pracownicy rządowi za średnią pensję.

„To część doświadczenia na emigracji. Cieszę się, że mogę zaoferować moim dzieciom inny system edukacji, bogatszy i bardziej zróżnicowany niż francuski. „

Od czasu decyzji o zakończeniu bezpłatnej edukacji we wrześniu 2012 roku coraz więcej rodziców jest zmuszonych posyłać swoje dzieci do innego systemu edukacji. Następnie uciekają się do systemu lokalnego i innych form edukacji, takich jak Emilie w Chorwacji: „Mój 12-letni syn przez 3 lata pobierał podwójną edukację w chorwackiej szkole i Narodowym Centrum Edukacji w ramach lekkiego programu. Ponieważ był on zbyt ciężki, teraz uczymy się w domu. ” Mary Genial schroniła się w amerykańskim systemie publicznym i jest z tego bardzo zadowolona „To część doświadczenia na emigracji. Cieszę się, że mogę zaoferować moim dzieciom inny system edukacji, bogatszy i bardziej zróżnicowany niż francuski. „ W Kanadzie Marion wybrała nieakredytowaną francusko-ontaryjską szkołę publiczną z załącznikiem CNED, „ponieważ gramatyka, pisownia i koniugacja są szczególnie różne”. Uważa się za szczęśliwą, że znajduje się w kraju oferującym dobrą alternatywę, ale uważa za „niedopuszczalne” nie zdobycie francuskiego wykształcenia „przynajmniej” za rozsądną cenę. Julia była zainteresowana lokalną pomocą finansową: „Korzystamy z pomocy stanu Kalifornia o nazwie Children’s Home Community: to państwo pomaga w opłaceniu części szkół/przedszkoli w zależności od rodziny i dochodów. W naszym przypadku jest to Amerykańska Szkoła Montessori. Jestem szczęśliwa ale też smutne, że moje córki nie mogą mówić w ich języku w ramach edukacji”. Inne rozwiązania finansowe do rozważenia, Stypendia na mobilnośćotwarte dla francuskich szkół średnich za granicą.

READ  Globalny inteligentny system nawadniania Analiza rynku akcji przedsiębiorstwa i rozwój strategiczny 2021-2027 - Androidfun.fr

Młoda dziewczyna idzie na studia w systemie anglojęzycznym

Czy możemy rozważyć rezygnację lub obniżenie czesnego za granicą?

Obecnie debata na temat czesnego regularnie pojawia się w dyskusjach wśród interesariuszy francuskiej edukacji za granicą. Kiedy niektórzy twierdzą, że francuska edukacja powinna być bezpłatna dla wszystkich lub że francuskie dziecko powinno mieć dostęp do własnej kultury – w taki sam sposób, jak uczniowie we Francji – inni podkreślają „pewną rozbieżność” pomiędzy wzrostem jakości edukacji Edukacja. Obniżenie opłat za usługi i szkołę. Zwłaszcza, że ​​Emmanuel Macron postawił sobie za cel podwojenie liczby studentów we francuskich instytucjach za granicą do 2030 roku.

Chęć inwestowania w przyszłość francuskiej edukacji koliduje z ryzykiem naruszenia wartości i różnorodności francuskiego systemu edukacji.

Różnorodność społeczna: jaka jest sytuacja francuskich instytucji za granicą?

Kolejną kwestią pojawiającą się w debacie jest utrzymanie różnorodności społecznej instytucji poza Francją, które oceniane są jako zagrożone ze względu na wysokie koszty edukacji: osoby kształcące się za granicą obawiają się tam w przyszłości formy elitarności, a inni widzą w stypendium systemu, aby temu zapobiec. Dlatego chęć inwestowania w przyszłość francuskiej edukacji stoi w sprzeczności z ryzykiem naruszenia wartości i różnorodności francuskiego systemu edukacji.