Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Międzynarodowym Funduszu Walutowym nie ma zgody co do losu dyrektora generalnego

Opublikowano w poniedziałek, 11 października 2021 o 11:11

Oskarżona o wykroczenie Kristalina Georgiewa, która nadal kieruje Międzynarodowym Funduszem Walutowym, została zawieszona w poniedziałek, co kładzie się cieniem na jesiennych spotkaniach tej instytucji w tym tygodniu.

Dwa źródła zaznajomione z tą sprawą powiedziały, że zarząd MFW, który jego zdaniem poczynił „znaczny postęp” w zrozumieniu problemu, może spotkać się ponownie w poniedziałek, po serii spotkań w zeszłym tygodniu.

Rada, która liczy 24 członków reprezentujących 190 krajów, podejmuje decyzje jednogłośnie. Celem jest „bardzo szybkie zakończenie badania” tej teczki, wyjaśnił rzecznik w oświadczeniu w niedzielę wieczorem, bardzo podobnym do tego, które zostało opublikowane dwa dni temu.

Nawet jeśli kierownictwo MFW odnowi do niego zaufanie, dyrektor zarządzający, 68-letni Bułgar, wyjdzie słabo z sprawy, która wybuchła wraz z opublikowaniem wniosków z śledztwa 16 września. Gabinet Prawników Wilmerhilla.

Dochodzenie to ujawniło nieprawidłowości w treści wersji raportu Banku Światowego Doing Business z 2018 i 2020 roku. Jej autorzy oskarżyli Kristalinę Georgievą o wywieranie presji na swoje zespoły, gdy była dyrektorem Banku Światowego, aby Chiny mogły uzyskać lepszą pozycję w rankingu.

Sondaż ten został przeprowadzony na zlecenie Komisji Etyki Banku Światowego, gdy raport, który uszeregował kraje według łatwości prowadzenia biznesu, wzbudził duże kontrowersje i doprowadził do rezygnacji byłego głównego ekonomisty, Paula Romera.

Brak decyzji jest odrzucany chłodno na rozpoczynających się w poniedziałek posiedzeniach MFW i Banku Światowego.

Pani Georgieva ma wygłosić przemówienie podczas okrągłego stołu na temat: Nowe oblicze miejsca pracy dla kobiet.

Ale przede wszystkim jego środową konferencję prasową, na którą teraz z niecierpliwością czeka.

Rada Dyrektorów MFW z kolei wysłuchała pani Georgievej i przedstawicieli WilmerHale.

Ale los Kristaliny Georgievej, która stanowczo zaprzecza stawianym jej zarzutom, jest podzielony między członków Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

READ  Obowiązkowa karta zdrowia dla wszystkich w Monako od 23 sierpnia

Z jednej strony Europa i Afryka chcą ją zachować. Z drugiej strony, według kilku źródeł, które znają tę sprawę, Stany Zjednoczone i Japonia są obecnie niechętne kontynuacji jej prac.

Źródło we francuskim ministerstwie finansów powiedziało w poniedziałek AFP, że raport gabinetu Wilmerhilla „nie pozwala nam wyszczególnić konkretnych elementów, które bezpośrednio wiązałyby się z dyrektorem zarządzającym Międzynarodowego Funduszu Walutowego”.

Sześciu byłych urzędników Banku Światowego w oświadczeniu wydanym przez agencję public relations utrzymywaną przez Kristalinę Georgievą broniło jej niedawno, nazywając ją „osobą o największej uczciwości i zaangażowaną w rozwój”.

– Integralność zagrożonych instytucji –

Jeffrey Sachs, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Columbia, oszacował w Financial Times, że jego zwolnienie „byłoby niebezpieczną i kosztowną kapitulacją wobec antypekińskiej histerii”, odnosząc się do faktu, że Waszyngton oskarża Chiny o ingerencję w instytucje międzynarodowe. .

Joseph Stiglitz, laureat Nagrody Nobla i były główny ekonomista Banku Światowego, nazwał próbę oskarżenia jej „przewrotem”, a raport Wilmerhilla „przyrzeczeniem wyburzenia” w artykule zamieszczonym na stronie internetowej Project Syndicate. .

Jej zwolennicy podkreślili również jej wyniki podczas kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19, ponieważ liderka pracowała na rzecz pomocy najbardziej wrażliwym krajom.

W tym tygodniu rzeczniczka Departamentu Skarbu USA Alexandra Lamanna wyjaśniła, że ​​„obowiązkiem” Stanów Zjednoczonych jest „zachowanie integralności międzynarodowych instytucji finansowych”, które dostarczają porównawcze dane gospodarcze.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikuje we wtorek swoją najnowszą globalną prognozę gospodarczą.

Georgieva objęła stanowisko szefa MFW 1 października 2019 r., zastępując mianowaną do Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. W tym czasie była jedyną kandydatką.

Fundusz tradycyjnie zarządzany jest przez Europejczyka, podczas gdy Bank Światowy jest w rękach Amerykanina, obecnie Davida Malpassa.