Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Libanie izraelski nalot na dom doprowadził do śmierci pięciu osób, w tym trzech członków Hezbollahu

W Libanie izraelski nalot na dom doprowadził do śmierci pięciu osób, w tym trzech członków Hezbollahu

Oficjalna agencja informacyjna Ani podała, że ​​w sobotę 9 marca izraelski nalot wycelował w dom w południowym Libanie, zabijając pięć osób, w tym trzech członków Hezbollahu i kobietę, oraz raniąc ponad dziewięć innych osób.

Nalot całkowicie zniszczył dom w miejscowości Khirbet Selm, w którym mieszka małżeństwo z dwójką dzieci. Agencja wyjaśniła, że ​​matka, która wraz z mężem została wysiedlona z przygranicznej miejscowości Blida, jest w ciąży. Według agencji pobliskie domy zostały brutalnie zbombardowane, a wszyscy ranni zostali przewiezieni do szpitala. Hezbollah ogłosił później, że ojciec i dwójka jego dzieci byli bojownikami partyjnymi „Zginęli jako męczennicy”.

Od rozpoczęcia wojny 7 października między Izraelem a Hamasem niemal codziennie dochodzi do wymiany ognia między armią izraelską a libańskim Hezbollahem, sojusznikiem palestyńskiego ruchu islamskiego, w wyniku czego dziesiątki tysięcy ludzi wysiedlono. Według danych przygotowanych przez Agence France-Presse w Libanie zginęło co najmniej 312 osób, w większości bojownicy Hezbollahu i 56 cywilów. W Izraelu zginęło dziesięciu żołnierzy i siedmiu cywilów.

Przeczytaj także | Gaza: nieuzasadniona polityka spalonej ziemi Izraela

Ciągłe starcia między Izraelem a Hezbollahem

Chociaż starcia ograniczają się na razie do obszarów przygranicznych, wzrasta zagrożenie otwartą wojną, ponieważ w ostatnich tygodniach kilka ataków na terytorium Libanu z dala od granicy zabiło lub zraniło ludność cywilną. W środę trzy osoby, dwóch bojowników Hezbollahu i kobieta zginęły w izraelskim nalocie, który zniszczył ich dom w przygranicznym mieście Houla. 21 lutego kobieta i młoda dziewczyna zginęły śmiercią męczeńską w izraelskim nalocie na ich dom.

W połowie lutego przywódca partii proirańskiej Hassan Nasrallah obiecał, że Izrael zapłaci cenę „Przez krew” Cena cywilów zabitych w Libanie, kilka dni po tym, jak w izraelskich nalotach zginęło siedmiu członków jednej rodziny, a także kobieta i dwójka dzieci.

W sobotę Hezbollah przyznał się także do kilku operacji przeciwko izraelskim obiektom wojskowym na granicy. Ruch powtarza, że ​​nie zaprzestanie ataków na Izrael bez zawieszenia broni w Gazie. Jednak izraelski minister obrony Yoav Galant ostrzegł niedawno, że potencjalny rozejm w Gazie nie będzie możliwy. „cel” Izrael do wypędzenia Hezbollahu ze swoich północnych granic siłą lub dyplomacją.

READ  Joe Biden omówi z prezydentem Ukrainy dodatkową broń, o którą prosił Kijów
Przeczytaj także | Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Liban: Nasila się przemoc między Izraelem a Hezbollahem, budząc strach przed niekontrolowaną eskalacją

Świat z Agence France-Presse

Wykorzystaj tę zawartość ponownie