Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rewanż pomiędzy Trumpem a Bidenem wydaje się nieunikniony, a oto, co może temu zapobiec

Rewanż pomiędzy Trumpem a Bidenem wydaje się nieunikniony, a oto, co może temu zapobiec

Angela Weiss, Mandel Ngan/AFP Podobnie jak w listopadzie 2020 r., Joe Biden i Donald Trump muszą ponownie zmierzyć się ze sobą podczas wyborów prezydenckich w 2024 r.

Angela Weiss, Mandel Ngan/AFP

Podobnie jak w listopadzie 2020 r., Joe Biden i Donald Trump muszą ponownie zmierzyć się ze sobą podczas wyborów prezydenckich w 2024 r.

Stany Zjednoczone – Pojedynek się odbędzie. Po miażdżących zwycięstwach w Super Wtorek i porażce Nikki Haley zaledwie kilka godzin później Republikanin Donald Trump i Demokrata Joe Biden ponownie staną naprzeciw siebie w listopadowych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Jak wyjaśnia dziennikarz New York Timesa Shane Goldmacher Po raz pierwszy od prawie 70 lat dwóch kandydatów w wyborach powszechnych stanęło naprzeciw siebie w wyborach prezydenckich jeden po drugim. W 1952 i 1956 roku republikanin Dwight D. Demokrata Eisenhowera Adlai Stevenson. Wygrał je oba razy. Joe Biden z pewnością chce, aby historia się powtórzyła.

Jeśli rewanż Donalda Trumpa z Joe Bidenem po dziś dzień wydaje się nieunikniony, to do wyborów prezydenckich mamy jeszcze osiem miesięcy. HuffPost Poniżej przedstawiono kilka hipotez, które mogłyby zapobiec temu pojedynkowi.

• Joe Bidena

Ustępujący prezydent doskonale o tym wie, bo nie jest to kandydat, jakiego oczekiwali Demokraci. Stary (81 lat), stary, bardzo charyzmatyczny… Ale gdyby główny laisser był dostępny dla wiceprezydent Kamali Harris w 2024 roku, świat nigdy by przez to nie przeszedł.Biały Dom. Dlatego Joe Biden zdecydował się na powrót, przedstawiając się jako jedyna postać w partii, która może pokonać Donalda Trumpa.

Jednak kilka tygodni temu w sferze medialno-politycznej zaczęto wyobrażać sobie, że osiemdziesięciolatek porzuca siebie. Pojawiają się trzy możliwości: w przypadku pojawienia się dla partii lepszej opcji, w przypadku niemożności sprawowania obowiązków ze względów zdrowotnych lub w przypadku śmierci w trakcie procesu wyborczego.

Opcja pierwsza wydaje się całkowicie nieprawdopodobna, biorąc pod uwagę niezdolność pozostałych potencjalnych kandydatów do zwycięstwa (i arogancję prezydenta). Nazwiska takie jak gubernator Kalifornii Gavin Newsom czy gubernator stanu Michigan Gretchen Whitmer są regularnie wymieniane, ale trudno sobie wyobrazić, że odniosą sukces do czasu sierpniowego zgromadzenia partii.

READ  Ataki na Izrael: Iran ostrzega, że ​​„nikt nie może zagwarantować kontroli nad sytuacją”, jeśli wejdzie do Gazy

Bardziej realistyczne są jednak dwie pozostałe opcje, gdyż w Partii Demokratycznej zostałby ogłoszony stan wyjątkowy. Niezdolność do sprawowania funkcji prezydenta wypchnęłaby Kamalę Harris do Gabinetu Owalnego, zgodnie z wymogami Konstytucji, ale wiceprezydent nie zostałby automatycznie mianowany kandydatem na prezydenta.

Konieczne jest zatem zrozumienie procesu zgłaszania kandydata w wyborach powszechnych. W prawyborach wyborcy tak naprawdę głosują na delegatów „związanych” z danym kandydatem. To oni biorą udział w konferencji partyjnej, na której ostatecznie wybierany jest kandydat na prezydenta.

Jeśli prezydent wycofa się przed konwencją, delegaci, którzy obiecali Joe Bidenowi, najprawdopodobniej będą zmuszeni głosować na innego, wybranego przez siebie kandydata. Ta sytuacja zapowiada się na piekielną walkę o wpływy. Jeżeli przeszkoda nastąpi po tej konferencji, decyzja w sprawie alternatywy będzie należeć do krajowych władz partii po konsultacji z gubernatorami, wybranymi przedstawicielami w Kongresie i innymi ważnymi członkami partii.

• Donalda Trumpa

Mściwy po porażce w 2020 roku i mając absolutną kontrolę nad Partią Republikańską, nie sposób sobie wyobrazić dobrowolnego wycofania się Donalda Trumpa, ponieważ jego pragnienie zemsty jest tak wielkie. Ale według Joe Bidena 77-letni miliarder nie jest odporny na problemy zdrowotne. Jeśli nie możesz kandydować, zasady Partii Republikańskiej są zasadniczo takie same, jak zasady Partii Demokratycznej podsumowane powyżej.

A co z przekonaniem? Zgodnie z wymogami Konstytucji, aby zostać prezydentem, musisz urodzić się w Stanach Zjednoczonych, mieszkać tam przez 14 lat i mieć ukończone 35 lat. Wyrok więzienia może mieć wpływ na jego wyborców, którzy odwrócą się od niego, ale Donaldowi Trumpowi w żaden sposób nie przeszkodzi kandydowanie na urząd. Kilka dni temu Sąd Najwyższy orzekł nawet, że potentata na rynku nieruchomości nie można dyskwalifikować z prawyborów. W przeszłości za kratami działał także pewien mężczyzna: Eugene Victor Debs w 1920 r. To pokazuje, że wszystko jest możliwe.

READ  Pierwszy ukraiński statek z pszenicą przypłynął do Stambułu od zakończenia obowiązywania umowy międzynarodowej

Tak naprawdę dopiero pojawienie się trzeciej postaci mogłoby choć trochę wstrząsnąć konfliktem między Trumpem a Bidenem. Na przykład w 2024 roku zwolennik teorii spiskowych Robert F. Kennedy'ego Jr. (bratanka Johna F. Kennedy'ego), jako niezależną i ekologiczną Jill Stein z Partii Zielonych. Obecnie żadna z tych nominacji nie przewyższa pozostałych kandydatów.

A może będziemy musieli polegać na postaci, która jeszcze się nie ogłosiła? Ruch „Bez naklejek” od miesięcy poszukiwał realnego kandydata, który mógłby konfrontować się z Donaldem Trumpem i Joe Bidenem w celu wywarcia wpływu na wybory. Jak dotąd nie udało się.

Zobacz także na HuffPost :