Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Libanie demonstracja przeciwko sędziemu śledczemu nasiliła się w wyniku eksplozji portu w Bejrucie

Wybuchy broni automatycznej, wybuchy, płonące samochody, płonące zdjęcia amerykańskiego ambasadora… W czwartek, 14 października w Bejrucie, podczas zgromadzenia setek zwolenników Hezbollahu i Amalu (Amal) protestujących przeciwko egzaminowi, słychać było strzały. Sędzia Tariq Bitar, który prowadzi śledztwo w sprawie wybuchu w porcie stolicy Libanu w sierpniu 2020 roku.

Według wstępnej oceny wymiana ognia pozostawiła co najmniej jednego zabitego i kilku rannych. Mariam Hassan ze szpitala Sahel na południowych przedmieściach Bejrutu powiedziała, że ​​ofiara została postrzelona w głowę, a trzech z ośmiu rannych było w stanie krytycznym.

Strzały były częste, gdy procesja przechodziła przez dzielnicę Tayouneh między szyickimi przedmieściami na południe od miasta a dworem, na którym wiec miał się zakończyć, i w pobliżu linii frontu podczas libańskiej wojny domowej, od 1975 do 1990 roku.

A premier Libanu Najib Mikati wezwał do spokoju. Premier powiedział w oświadczeniu, że uważnie śledzi wydarzenia z szefem sztabu armii, aby rozważyć środki, jakie należy podjąć w celu opanowania sytuacji. Wczesnym popołudniem (czasu Bejrutu) trwały starcia i słychać było RPG. Armia libańska Wezwała cywilów do ewakuacji ulic i ostrzegła, że ​​będzie strzelać do każdego uzbrojonego elementu napotkanego na ulicy.

Sędzia Bitar jest pod presją

Do incydentu doszło niedługo po tym, jak libański Sąd Kasacyjny odrzucił skargi dwóch byłych ministrów na sędziego oskarżonego o zbadanie eksplozji w porcie w Bejrucie, umożliwiając mu wznowienie śledztwa. We wtorek pan Bitar został zmuszony do zawieszenia śledztwa do czasu orzeczenia tego sądu, co spowodowało najpoważniejszy kryzys, z jakim zmaga się libański rząd od czasu jego powstania w zeszłym miesiącu.

Eksplozja z 4 sierpnia 2020 r., spowodowana przechowywaniem ogromnych ilości azotanu amonu bez środków ostrożności, zabiła co najmniej 214 osób, zraniła ponad 6500 i zniszczyła wiele dzielnic stolicy. Władze, obwiniane o zaniedbania kryminalne, odrzucają wszelkie międzynarodowe śledztwo i oskarżają rodziny i stowarzyszenia ofiar o storpedowanie śledztwa krajowego.

Żołnierz armii libańskiej na ulicach Bejrutu, czwartek 14 października.  Strzały padły, gdy konwój przejechał w rejonie Tayouneh, położonym między szyickim przedmieściem na południe od miasta a budynkiem sądu, gdzie zaplanowano zakończenie demonstracji.

Proirański Hezbollah i jego sojusznicy domagają się odwołania sędziego śledczego, oskarżając go o upolitycznienie śledztwa, a politycy odmawiają przesłuchania Bitara. We wtorek Bitar wydał nakaz aresztowania byłego wiceministra finansów Ali Hassana Khalila, członka szyickiego ruchu Amal, sojusznika Hezbollahu.

Ale został natychmiast zmuszony do zawieszenia śledztwa po nowych skargach pana Khalila i innego zastępcy i byłego ministra ruchu Amal, Ghazi Zuaitera, który chciał go przesłuchać.

Sprawa omal nie doprowadziła do upadku burzliwego posiedzenia rządu Najiba Mikati, utworzonego we wrześniu po prawie rocznym impasie politycznym, w którym ministrowie zgłosili się do Hezbollahu i Amala wzywając do zmiany sędziego, a inni członkowie rządu sprzeciwili się .

Od czasu przejęcia śledztwa Bitar wezwał byłego premiera Hassana Diaba i czterech byłych ministrów do wydania im aktu oskarżenia. Nigdy nie stanęli przed sędzią, który również wydał niezrealizowany nakaz aresztowania byłego ministra transportu.

Sędzia Bitar wznowił pracę w zeszłym tygodniu po początkowym zawieszeniu śledztwa. Niektórzy obawiają się, że spotka go taki sam los, jak jego poprzednika, Fadi Sawana, który został zwolniony w lutym po oskarżeniu wyższych urzędników.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Eksplozja w Bejrucie: sędzia Bitar pod presją

Le Monde z Associated Press, Agence France-Presse i Reuters

READ  Bordeaux, Anglet, Nicea... Jak wyglądałyby miasta ze wzrostem poziomu wody?