Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stany Zjednoczone stanowią militarne zagrożenie dla Iranu, jeśli dyplomacja zawiedzie

Stany Zjednoczone pod przewodnictwem Joe Bidena zagroziły w środę, że wykorzystają opcję wojskową przeciwko Iranowi, jeśli dyplomacja nie zdoła powstrzymać Teheranu przed zdobyciem broni atomowej, co czyni je pierwszym z nich, który wyraźnie powtórzy ostrzeżenia Izraela. W przeddzień kluczowej czwartkowej wizyty unijnego negocjatora w Teheranie niecierpliwość narasta zarówno po stronie amerykańskiej, jak i europejskiej, a zmiana tonu jest ewidentna.

Sosny Waszyngtońskie “Rozwiązanie dyplomatyczne jest najlepszym sposobem” Aby zapobiec przekształceniu Republiki Islamskiej w potęgę nuklearną, sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział na konferencji prasowej ze swoim izraelskim odpowiednikiem Yairem Lapidem w stolicy USA. Ale to mała zasada “zachęcać” Sygnały z Teheranu, że nie wyznaczył jeszcze terminu wznowienia negocjacji mających na celu uratowanie zawieszonego od czerwca międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiej energii jądrowej z 2015 roku. „Dialog wymaga dwóch i nie widzieliśmy w tym momencie woli zrobienia tego samego ze strony Iranu”., minister spraw zagranicznych wyraził ubolewanie, ponownie przekonując, że “okno uruchamiania” Zamykało się wielkimi krokami.

„Jesteśmy gotowi przejść do innych opcji, jeśli Iran nie zmieni kursu” – powiedział. Ostrzegł, pytany o możliwość użycia siły. „Rozważymy wszystkie opcje”. Po swojej stronie izraelski minister przeforsował sprawę bez sprzeczności. Mówiąc „inne opcje”, myślę, że wszyscy to rozumieją.Wystrzelił go w widocznym nawiązaniu do opcji wojskowej. Lapid wypowiadał się też głośniej w imieniu państwa żydowskiego, ponieważ od dawna sprzeciwiał się porozumieniu z 2015 r., które uważa za niewystarczające.

“Sekretarz Stanu Blinken i ja jesteśmy dziećmi ocalałych z Holokaustu. Wiemy, że są chwile, kiedy narody muszą użyć siły, aby chronić świat przed złem”, powiedział. „Izrael zastrzega sobie prawo do działania w dowolnym czasie i wszelkimi środkami”., Puk. Były prezydent USA Donald Trump zamknął w 2018 r. drzwi w sprawie porozumienia między Iranem a wielkimi mocarstwami i przywrócił sankcje USA, które pozwoliły na jego zniesienie. W przeciwieństwie do tego Teheran coraz bardziej uwalnia się od ograniczeń, które rzekomo uniemożliwiają jego programowi nuklearnemu doprowadzenie do wyprodukowania bomby.

READ  Sojusznicy jednoczą się i ostrzegają Chiny

“chroń świat”

Prezydent Biden powiedział, że jest gotowy do powrotu do umowy pod warunkiem, że Iran w tym samym czasie odnowi swoje zobowiązania. Negocjacje pośrednie między Waszyngtonem a Teheranem, za pośrednictwem mediatora pozostałych sygnatariuszy, rozpoczęły się w kwietniu w Wiedniu w celu ratowania tego porozumienia, ale zostały zawieszone po czerwcowym wyborze nowego prezydenta Iranu. Europejski negocjator Enrique Mora, koordynator tekstu z 2015 r., ma przybyć do Teheranu w czwartek. „Będę nalegał na pilną potrzebę wznowienia negocjacji”, napisał w środę. Ta sama frustracja ze strony francuskiej, gdzie żałujemy nieobecności “przejrzystość” jeden Irańczyk „Odmowa negocjacji” i „Fakty w terenie, które dodatkowo komplikują zwrot” zgadzać się.

W tym kontekście, w którym zdaje się dominować pesymizm, Yair Lapid przybył do Waszyngtonu, aby zażądać rządu Bidena “Plan B”. A Amerykanie, od dawna niechętni do rozmów o czymkolwiek innym niż powrót do porozumienia, zmienili swoją strategię, publicznie stawiając hipotezę porażki. “Jesteśmy realistami. Wiemy, że istnieje co najmniej duże prawdopodobieństwo, że Iran wybierze inną ścieżkę”. Przywrócenie porozumienia, o czym poinformował w środę wysłannik USA w Iranie Rob Malley. Amerykański negocjator zapowiedział, że w najbliższych dniach odwiedzi Arabię ​​Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar, aby omówić w szczególności i opcje NS Kontrolowanie irańskiego programu jądrowego Jeśli negocjacje się nie powiodą.

Anthony Blinken i Yere Lapid odbyli również w środę trójstronne spotkanie ze swoim emirackim odpowiednikiem, szejkiem Abdullahem bin Zayed Al Nahyanem, aby spróbować ożywić dynamikę procesu uznawania Izraela przez kraje arabskie. „Jesteśmy zdeterminowani, aby dalej budować na wysiłkach poprzedniego rządu, aby poszerzyć krąg krajów, które normalizują stosunki z Izraelem w ciągu najbliższych kilku lat” – dodał. Sekretarz Stanu USA powiedział. „Porozumienia Abrahama” o uznaniu Izraela zostały podpisane we wrześniu 2020 r. przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn pod auspicjami Donalda Trumpa, który uczynił to jednym ze swoich głównych sukcesów dyplomatycznych. Maroko poszło za tym przykładem, podobnie jak Sudan.

READ  Maroko wysyła pomoc nadzwyczajną do Tunezji