Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Hiszpanii fala upałów budzi obawy o przegrzanie finansów publicznych

W Hiszpanii fala upałów budzi obawy o przegrzanie finansów publicznych

Hiszpania przeżywa obecnie jedną z najgorszych wiosennych susz od piętnastu lat. W tym tygodniu słupki rtęci w kraju przekroczą 30 stopni, co jest bardziej normalną temperaturą w czerwcu i lipcu. Jednak mnożenie się w ostatnich latach susz, fal upałów i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych wpływa nie tylko na samopoczucie ludności, ale także na jej portfele finansowe.

W Stań Opublikowany w marcu (Asymetryczny wpływ szoków pogodowych na inflację w strefie euro), Europejski Bank Centralny (EBC) oparł się na badaniu czterech głównych gospodarek strefy euro (Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania) w celu przeanalizowania wpływu szoków pogodowych na inflację. Wnioski EBC wskazują na nierówne i heterogeniczne skutki w zależności od zaangażowanych krajów, pory roku i charakteru składników inflacji. Spośród czterech głównych gospodarek strefy euro stopy inflacji w Hiszpanii okazały się takie same Bardziej podatny na szok termiczny, zwłaszcza latem i jesienią. Europejski Bank Centralny uważaReakcje we Włoszech i Francji są bardziej zróżnicowane, a wyniki w Niemczech są często nieistotne poza miesiącami zimowymi.„.

W przypadku Hiszpanii odchylenie o 1°C od historycznej średniej temperatury powoduje wzrost cen żywności przetworzonej o około 0,1% rok po szoku, wzrost cen żywności nieprzetworzonej o około 0,2% w tym samym roku, a usługi i inflacja według badań wzrasta o około 0,1%, a rok po zdarzeniu ekstremalnym o 0,07%.

Wstrząsy te nie wpłynęły również na rachunki publiczne. Działania pomocowe, naprawa i konserwacja infrastruktury, a także środki zapobiegawcze mają bezpośredni koszt finansowy. Pośrednio szoki klimatyczne zmniejszają również bazę dochodów. Zakładając wzrost temperatury na świecie o 3°C w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej, UE musiałaby zatem mierzyć się z rocznymi stratami PKB w wysokości co najmniej 170 mld EUR (około 1,4 % unijnego PKB), zgodnie z najnowszym Stań Europejski Bank Centralny (Wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi oraz instrumenty i polityka fiskalna w Unii Europejskiej).

READ  Hiszpański gigant kolejowy CAF kupuje polskiego Solarisa

Bombardowanie długiem

Rzeczywiście, w okresie 1980-2000 szacunki skumulowanych strat PKB spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i klimatycznymi wyniosły 5,4% PKB w Hiszpanii, znacznie powyżej średniej dla państw członkowskich UE wynoszącej 3,6%, według Banku Centralnego. W dłuższej perspektywie stosunek hiszpańskiego długu publicznego do PKB będzie również jednym z najbardziej dotkniętych na poziomie europejskim, przy wzroście o 5 punktów procentowych w porównaniu z Czechami, wynika z danych Komisji Europejskiej powołujących się na European Central Bank. To więcej niż w Grecji, na Węgrzech, w Polsce i Rumunii, gdzie wpływ wyniósłby od 3 do 4 punktów procentowych i około 2,5 punktu procentowego we Włoszech.

Wpływ wyniósłby nieco poniżej 2% PKB we Francji i Austrii oraz około 1% w Belgii, Niemczech i Holandii. Ten scenariusz zostanie zrealizowany w ramach „Więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych po wzroście globalnych temperatur o około 2°C w ciągu najbliższych 20 lat. Niezależnie od zaangażowanych krajów europejskich, notatka EBC pozostaje ponura: „Obowiązujące obecnie w krajach UE polityki podatków klimatycznych nie są na tyle ambitne, aby osiągnąć cel zerowej emisji netto. Szacunki Europejskiego Banku Centralnego. Po pierwsze, istnieje różnica w cenie uprawnień do emisji dwutlenku węgla między obecną polityką a ceną wymaganą do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Po drugie, zielone inwestycje są poniżej poziomu wymaganego do osiągnięcia celuCo skłania rządy do szybkiego działania.