Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Grecji szczepionka Sputnik V jest „odpowiednikiem” szczepionki europejskiej – EURACTIV.com

Każdego poranka, stolice Dekoduje informacje dla Ciebie w całej Europie

>> Możesz zapisać się do newslettera Tutaj

Ateny

W Grecji szczepionka Sputnik V jest „odpowiednikiem” szczepionek europejskich. Grecja rozpozna rosyjską szczepionkę Sputnik V w swoim świadectwie szczepienia, co ułatwi rosyjskim turystom podróżowanie i spędzanie letnich wakacji w Grecji. (Sarantes Michelopoulos, Euractiv.com | Alexandros Photiades, Euractiv Grecja)

Przeczytaj także: Grecja przygotowuje się na przyjęcie turystów

Instytucje europejskie

Przyjęcie wniosków w sprawie strategii współpracy z regionem Indo-Pacyfiku. Rada Unii Europejskiej, której obecnie przewodniczy Portugalia, przyjęła w poniedziałek (19 kwietnia) konkluzje w sprawie strategii UE na rzecz współpracy z regionem Indo-Pacyfiku, która wzywa do stabilności oraz „otwartego i sprawiedliwego środowiska dla handlu i inwestycji”. (Anna Matos Neves, 2008) Lusa.pt)

Berlin

Niemiecka Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna popiera Armina Lascheta jako kandydata do kancelarii. Armin Laschet, przywódca niemieckich chadeków (CDU), zapewnił sobie poparcie kluczowych członków partii na spotkaniu wewnętrznym w poniedziałek wieczorem (19 kwietnia), aby kandydować na kandydata na kanclerz na następczynię Angeli Merkel we wrześniu. wybory. (Alexandra Brzuzovsky, Euractiv.com)

Paryż

Wolność prasy: Reporterzy bez Granic potępiają zakaz „szczepień przeciwko dezinformacji”. Spośród 180 zbadanych krajów 73 doświadczyło „poważnej niepełnosprawności”, a 59 „ograniczonej” – zgodnie z wydaniem Światowego Rankingu Wolności Prasy z 2021 r. Opublikowanym przez Reporterzy Bez Granic i opublikowanym dziś rano. Czytaj więcej … (Matthew Pollitt, Euractiv France)

Przeczytaj także: Francja testuje przyszłą „kartę zdrowia”

Bruksela

Brukselski system rezerwacji szczepionek jest online. Od poniedziałku (19 kwietnia) mieszkańcy Regionu Stołecznego Brukseli mogą korzystać z systemu rezerwacji Bru-VAX, aby zarejestrować się na wizytę szczepień. Nie można jednak pominąć listy oczekujących, ponieważ lista rezerwatów jest sortowana według aktualnych grup wiekowych, które mają być zaszczepione. (Alexandra Brzuzovsky, Euractiv.com)

Londyn

Rząd Wielkiej Brytanii zobowiązuje się do zakazania Europejskiej Ligi Piłki Nożnej. Ministrowie zobowiązali się do zrobienia „wszystkiego”, aby zablokować europejski projekt piłkarski „Super League”, który obejmuje dwanaście klubów i sześć angielskich drużyn. Czytaj więcej … (Benjamin Fox, Euractiv.com)

Przeczytaj też: 440 firm finansowych opuściło miasto od Brexitu

Dublin

READ  ML System wynalazł samoczyszczące płytki fotoniczne składające się z nanocząstek i ceramiki

Taoiseach ostrzega przed strategiami Brexitu. Premier Irlandii Michael Martin ostrzegł przed przedstawieniem każdej kwestii Brexitu jako „przegranej, przegranej i przegranej bitwy”.

Gdy przyjmiemy takie podejście w odniesieniu do stosunków między Wielką Brytanią a Unią Europejską, szkody, jakie wyrządza, mają zasadniczo charakter gospodarczy. Gdy wiąże się to z fałszywym przedstawieniem ustaleń dotyczących Irlandii Północnej, szkody mogą pójść znacznie dalej (Paula Kenny, Euractiv.com)

Tallinn

Estońscy intelektualiści podpisują petycję przeciwko chińskim wpływom. Około siedemdziesięciu członków estońskiej elity akademickiej, kulturalnej i medialnej napisało publiczny list ostrzegający przed „rosnącą i rozszerzającą się globalną działalnością Chińskiej Republiki Ludowej”. Czytaj więcej … (Becca Fantinen, Euractiv.com)

Rzym

Włoski rząd przeciwstawia się piłkarskiej Premier League. Włoski premier Mario Draghi powiedział: „Rząd uważnie śledzi kontrowersje wokół projektu Football Premier League i zdecydowanie popiera stanowisko włoskich i europejskich władz piłkarskich w zakresie ochrony krajowych rozgrywek, wartości zasług i funkcji społecznej sport.” W notatce opublikowanej na początku tego tygodnia. (Danielle Littig, Euractiv Włochy)

Madryt

Partie rozpoczynają „bitwę o Madryt” przed wyborami regionalnymi. Partie polityczne walczące o władzę w regionalnym parlamencie Madrytu oficjalnie rozpoczęły kampanię na dwa tygodnie przed szybkim głosowaniem, które odbędzie się pośród spraw Covid-19 i głębokiej polaryzacji politycznej. (Eurov)

Warszawa

Czy ostatni krok Polski w przejęciu kontroli nad aktywami węglowymi jest niezgodny z celami Unii Europejskiej? Ministerstwo Finansów ogłosiło, że przejmie aktywa energetyczne węgla kamiennego i brunatnego oraz kopalnie węgla brunatnego dla koncernów energetycznych PGE, Tauron i Enea, które obecnie posiadają 70 bloków węglowych, w celu skonsolidowania ich w jeden podmiot o nazwie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Eksperci ds. Klimatu i energii twierdzą, że krok ten może zniweczyć postęp Polski w dekarbonizacji sektora energetycznego. (Joanna Jacobuska, Euractiv Polska)

Praga

Rosja jest zwolniona z czeskiej aukcji atomowej po ujawnieniu szczegółów eksplozji. Wicepremier Czech potwierdził w poniedziałek (19 kwietnia), że Czechy zwolnią państwową rosyjską spółkę Rosatom z fazy wstępnej kwalifikacji do przetargu na dostawę nowego bloku dla elektrowni atomowej Dukovani. Tylko Francja, Korea Południowa i Stany Zjednoczone będą mogły uczestniczyć w procesie oceny bezpieczeństwa przetargu. (Anita Zakova, Euractiv Republika Czeska)

Bratysława

READ  Analfabetyzm finansowy w przedsiębiorczości: jak to naprawić

Napięcia między Pragą a Moskwą zwołała słowacka Rada Bezpieczeństwa. „Jesteśmy po stronie Czech i wspieramy podjęte środki” – powiedziała słowacka prezydent Zuzana Shapotova w odpowiedzi na ujawnienie, że rosyjski wywiad był odpowiedzialny za eksplozję czeskiego składu amunicji w 2014 roku. Słowacja zbierze się we wtorek (20 kwietnia) w Radzie Bezpieczeństwa. (Lucia Yar, Euractiv Slovakia)