Księżyc był świadkiem erupcji wulkanów 120 milionów lat temu
Od dawna uważa się, że po powstaniu 4,5 miliarda lat temu Księżyc i jego wnętrze stały się tak zimne, że wszelka aktywność wulkaniczna na jego powierzchni ustała ponad rok, a nawet dwa miliardy lat temu. Jednak zdalne obserwacje wykonane przez należącą do NASA sondę LRO nieco ponad 10 lat temu badacze doszli do wniosku, że księżycowe wypływy lawy mogą sięgać zaledwie stu milionów lat. Nowe, bardziej bezpośrednie badanie chińskie potwierdziło dziś tę hipotezę.
Badając próbkę pobraną z Księżyca przez chińską sondę Chang’e 5 w 2020 roku, naukowcy odkryli trzy małe szklane koraliki, których właściwości fizyczne i skład chemiczny świadczą o pochodzeniu wulkanicznym. Analiza tych paciorków szklanych wykazała, że powstały one około 120 milionów lat temu. Innymi słowy, podczas Złotego Wieku Dinozaurów na Księżycu wybuchały wulkany.
Pozostaje teraz zrozumieć, w jaki sposób ciało wielkości księżyca było w stanie zatrzymać w sobie wystarczającą ilość ciepła, aby wulkany mogły pozostać aktywne na jego powierzchni przez długi czas. Dalecy jesteśmy od rzucenia światła na wszystkie tajemnice otaczające gwiazdę nocną.
Aby dowiedzieć się więcej: Badanie zostało opublikowane w nauki
Najwyższy szczyt Jury nie jest tym, czym myśleliśmy
O miano najwyższego punktu masywu rywalizują dwa szczyty Jury: Crêt de la Neige i Reculet. Różne pomiary dokonywane od XIX wieku nie zgadzały się co do ich wysokości. Aby rozwiązać ten problem, naukowcy z Uniwersytetu w Lozannie przeprowadzili serię precyzyjnych pomiarów GPS w pasmach górskich. I niespodzianka: zidentyfikowali kolejny niezidentyfikowany szczyt, który przewyższa faworytów wyścigu. Szwajcarscy badacze nazwali ten szczyt „J1” w nawiązaniu do słynnego K2 w masywie Karakorum w Pakistanie.
Zdaniem György Hettiniego, głównego autora tego badania, „J1 nie przyciągnęła jak dotąd uwagi, być może dlatego, że jest całkowicie niewidoczna, otoczona drzewami, a tradycyjne metody triangulacji opierają się na możliwości zobaczenia szczytów różnica między tymi szczytami wynosi zaledwie kilka metrów.” Według nowych pomiarów wysokość J1 wynosi 1720,83 m, czyli jest około dwa i pół metra niższa. oba znajdują się na wysokości 1718 m n.p.m. i kilka centymetrów, a margines błędu nie pozwala nie wybierać między nimi i na odległość). Metr niżej Recolet spadł na czwarte miejsce z 1717,14 m.
Wszystkie te szczyty znajdują się we francuskiej części Jury. Badacze chcą zachować w tajemnicy dokładną lokalizację J1, ponieważ znajduje się ona w Narodowy Rezerwat Przyrody Haute Chaîne du Jura Jest domem dla wyjątkowej flory i fauny, w tym rzadkich zwierząt, takich jak głuszec i ryś. Nowa sława tego nieznanego dotąd szczytu nie powinna odciągać spacerowiczów od szlaków i narażać zachowanego ekosystemu na ryzyko.
Aby dowiedzieć się więcej: Badanie zostało opublikowane w Notatki geologiczne (Lozanna) Oraz informacja prasowa z Uniwersytet w Lozannie
Naukowcom udało się nadać przezroczystość skórze żywych myszy
Ten zaskakujący wynik uzyskano stosując bardzo zwyczajny barwnik: tartrazynę. Jest to żółto-pomarańczowy barwnik spożywczy występujący w napojach bezalkoholowych, słodyczach, a nawet chipsach ziemniaczanych. Naukowcy nałożyli tę substancję na skórę myszy na wcześniej ogolony obszar. Co zaskakujące: właściwości optyczne tej cząsteczki sprawiły, że skóra gryzoni była częściowo przezroczysta, tworząc coś w rodzaju przyciemnionego na pomarańczowo szklanego okna, przez które mogły obserwować wnętrze ciał myszy i zobaczyć ich narządy w działaniu. Bijące serce, jelita, w których przemieszcza się pokarm, a nawet włókna mięśniowe w nodze. Po spłukaniu barwnika wodą skóra ponownie staje się matowa.
To niesamowite odkrycie można wykorzystać do przeprowadzenia mniej inwazyjnych badań na myszach laboratoryjnych. Nie jest jednak jasne, czy możemy dostosować ten proces do ludzi, aby zastąpić niektóre techniki obrazowania medycznego. Naukowcy realizują to z pełną przejrzystością.
Aby dowiedzieć się więcej: Badanie zostało opublikowane w naukiartykuł z nauki I artykuł z natura
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Śmiertelność 88%: Czym jest wirus Marburg, ta bardzo niebezpieczna gorączka krwotoczna szerząca się obecnie w Rwandzie?
Niesamowite odkrycie porostów gotowych do kolonizacji Marsa
Oddziały, w których epidemia postępuje najbardziej w sytuacjach nadzwyczajnych