Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W ciągu 24 godzin na Wyspy Kanaryjskie przybyło ponad 900 migrantów

W ciągu 24 godzin na Wyspy Kanaryjskie przybyło ponad 900 migrantów

Rzecznik służb ratowniczych dodał, że na początku wieczoru dwie inne łodzie z „około” 150 osobami na pokładzie były w drodze na El Hierro i oczekiwały na ostateczne dane.

Według służb ratowniczych ci migranci, pochodzący z Afryki Subsaharyjskiej, znaleźli się pod opieką władz, które od lat borykają się ze znacznym wzrostem liczby osób przybywających na ten archipelag położony u północno-zachodniego wybrzeża kontynentu afrykańskiego kilka tygodni. Według morskich służb ratowniczych we wtorek 280 migrantów przybyło na jednej łodzi do miasta El Hierro, co stanowi największą liczbę pasażerów, jaka kiedykolwiek przybyła na jednej łodzi. W zeszłym tygodniu na tę małą wyspę, liczącą 11 000 mieszkańców, przybyło ponad 1200 migrantów.

Ta duża liczba migrantów skłoniła władze hiszpańskie do przeniesienia na Teneryfę prawie 500 migrantów z wyspy El Hierro, gdzie władze są przepełnione, w nocy z czwartku na piątek.

Nieformalny szczyt w Granadzie

Nowi przybysze pojawiają się w czasie, gdy europejscy przywódcy spotykają się w Granadzie w południowej Hiszpanii na nieformalnym szczycie, którego jednym z głównych tematów będzie drażliwa kwestia migracji, dodana do porządku obrad w następstwie niedawnego napływu tysięcy migrantów. Na małą włoską wyspę Lampedusa.

Ambasadorowie UE zgodzili się w środę na kluczowe rozporządzenie reformujące europejską migrację, tworzące obowiązkowy mechanizm solidarności między państwami członkowskimi na wypadek, gdyby jedno z tych krajów stanęło w obliczu napływu „dużej liczby” migrantów, jak miało to miejsce niedawno we Włoszech. Przeciwko tekstowi głosowały Polska i Węgry, natomiast Austria, Słowacja i Czechy wstrzymały się od głosu.

Śmiertelne wraki statków

W ostatnich latach szlak migracyjny na Wyspy Kanaryjskie stał się szczególnie zatłoczony ze względu na zaostrzenie kontroli na Morzu Śródziemnym. Wraki statków zdarzają się często podczas szczególnie niebezpiecznych przepraw przez Atlantyk. Według najnowszych danych hiszpańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na Wyspy Kanaryjskie przybyło 14 976 migrantów w okresie od 1każdy stycznia i 30 września, co oznacza wzrost o prawie 20% w porównaniu do tego samego okresu w 2022 roku.

READ  Chiny oskarżają NATO o „podżeganie do konfrontacji” po krytyce jej stosunków z Rosją

Organizacje pozarządowe regularnie zgłaszają śmiertelne wraki statków – według nich nieoficjalna liczba ofiar śmiertelnych to dziesiątki, a nawet setki – na wodach marokańskich, hiszpańskich lub międzynarodowych.