Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Chinach protestujący biznesmen został skazany na 18 lat więzienia

Chiński miliarder Sun Dao, który regularnie krytykuje rząd, został skazany na osiemnaście lat więzienia za szereg przestępstw i malwersacji, ogłosił w środę 28 lipca Gaobidian People’s Court z siedzibą w prowincji Hebei (północ kraju). Obrońcy uznali proces 67-letniego szefa mediów i lidera grupy specjalizującej się w rolnictwie za symboliczny sposób, w jaki komunistyczny rząd postrzega potężnych prywatnych potentatów.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Chiny neutralizują biznesmenów z siłą krytyczną

Według oświadczenia wydanego przez sąd, w którym był sądzony, Sun Dao został skazany na 18 lat więzienia i grzywnę w wysokości 3,11 mln juanów (405 000 euro).

Ta ciężka kara jest uzasadniona długą listą wyroków skazujących za „Nielegalne wydobycie”i „Nielegalne zajmowanie gruntów rolnych”i „niepełnosprawność w służbie publicznej”, Tłum zebrał się, by zaatakować aparat państwowy. lub „robić problemy”. To ostatnie oskarżenie, niejednoznacznie zatytułowane, jest często wykorzystywane przeciwko przeciwnikom.

bezpośrednia rozmowa

Potentat żywnościowy, członkowie rodziny i pracownicy zostali aresztowani pod koniec 2020 roku po sporze o ziemię z farmą należącą do prefektury Hebei. Sun Dawu założył Grupę Dawu w 1984 roku jako firmę rodzinną, zajmującą się hodowlą kur i świń. Od tego czasu przekształcił go w ogromne imperium obejmujące również zdrowie i turystykę. Jest jednym z wiodących przedsiębiorstw w sektorze rolniczym w północnych Chinach. Otwarto także szkoły i szpitale.

Skazanie Sun Dao to jeden z najsurowszych wyroków, jakie w ostatnich latach wydał chiński wymiar sprawiedliwości przeciwko osobie krytykującej autorytet. Jest to odpowiednik tego, co stało się w zeszłym roku z innym bogatym wodzem, Renem Zhiqiangiem, który został skazany za korupcję.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także W Chinach hodowcy świń są bezradni wobec pomoru świń

Znany ze swojej szczerości, Sun Dao ostro skrytykował władze za zarządzanie pandemią Covid-19 i epidemią afrykańskiego pomoru świń w kraju, które były przyczyną rzezi milionów głów. Sun Dao, regularnie krytykujący politykę obszarów wiejskich, wzywa rolników do większej swobody w organizowaniu się w celu ochrony ich interesów ekonomicznych.

READ  Wołodymyr Zełenski prosi G7 o „ograniczenie rosyjskich cen ropy”

Jak wynika z nagrania wideo opublikowanego przez jego adwokata, w pobliżu sądu pojawiła się silna obecność policji, co świadczy o delikatności jego procesu. test – „Naruszenie norm sądowych i niegwarantowanie praw oskarżonego”., powiedział ten ostatni w komunikacie prasowym.

Sun Dao po raz pierwszy zakwestionował prawo w 2003 roku. Następnie został skazany na cztery lata więzienia „Nielegalne zbieranie funduszy” Po tym, jak został uznany za winnego zebrania trzynastu milionów juanów (1,7 miliona euro) na swoją działalność, bez zgody banku centralnego.

Świat z AFP