Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Chinach odkrył embrion dinozaura, który miał się wykluć jak całkowicie skamieniały ptak

Takiej postawy nie zaobserwowano wcześniej u dinozaurów i sugeruje to, że takie zachowanie u współczesnych ptaków ma swoje źródło u ich dinozaurowych przodków.

Naukowcy ogłosili we wtorek, że odkryli pięknie zachowany embrion dinozaura sprzed co najmniej 66 milionów lat, przygotowujący się do wyłonienia się z jaja jak ptak. Odkryto skamieniałość owiraptorozaura w Ganzhou, Chiny, przez badaczy „Baby Yingliang”.

„To jeden z najlepszych embrionów dinozaurów, jakie kiedykolwiek znaleziono” – powiedział Fion Weissum Ma z University of Birmingham i współautor badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym. iScience.

Jeszcze nieznane miejsce wśród dinozaurów

„Baby Yingliang” została znaleziona ze zgiętymi plecami, stopami po obu stronach głowy i złożonym brzuchem. Stanowisko niespotykane wcześniej u dinozaurów, ale dobrze znane u ptaków.

Kiedy pisklęta przygotowują się do wyklucia, zaciskają głowy pod skrzydłem, jednocześnie przebijając muszle dziobami. Zarodki, które nie zdołają się ustawić, mają większą szansę na śmierć z powodu nieudanego wylęgu.

„Sugeruje to, że takie zachowanie współczesnych ptaków ma swoje źródło w ich przodkach – dinozaurach” – mówi Fion Waisum Ma.

Alternatywa może być podobna do tej z krokodyli, które siedzą tylko z głową pochyloną na brzuchu.

Od 72 do 66 milionów lat temu

Owiraptorozaury, których nazwa oznacza „jaszczurki kradnące jajka”, były upierzonymi dinozaurami, które żyły w Azji i Ameryce Północnej w późnej kredzie.

Mogą mieć różne kształty i diety, a ich rozmiary wahają się od małp do gigantycznych olbrzymów, osiągając długość ośmiu metrów. Baby Yingliang mierzy 27 cm od głowy do ogona i spoczywa w 17-centymetrowym jajku w Muzeum Historii Naturalnej w Yingliang.

Naukowcy twierdzą, że ma od 72 do 66 milionów lat i mógł być dobrze zachowany dzięki błotu, który go zakopał i uchronił przed padlinożercami. Osiągnąłby dwa lub trzy metry długości, gdyby osiągnął dorosłość i żywiłby się roślinami.

READ  Twórz zdrowe napoje z łatwością i to niezbędne

Skamielina zapomniana przez lata

Ten okaz był jednym z wielu skamieniałości jaj, pozostawionych i zapomnianych przez lata. Badacze podejrzewali, że może zawierać dinozaury i zdrapali część skorupy, aby znaleźć Baby Yingliang.

„Zarodek dinozaura w jajku jest jednym z najpiękniejszych, jakie kiedykolwiek widziałem” – powiedział w oświadczeniu profesor Steve Brusatte z Uniwersytetu w Edynburgu i członek zespołu badawczego.

Dodał, że okaz „po prostu wygląda jak mały ptak owinięty w jajko, co jest kolejnym dowodem na to, że wiele cech dzisiejszych ptaków wywodzi się od ich dinozaurowych przodków”.

Naukowcy mają nadzieję, że będą mogli dokładniej zbadać płód za pomocą technik obrazowania, aby odsłonić cały jego szkielet.