Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Bielsku Podlaskim wyjątkowy szpital i wycieńczeni imigranci

Opublikowany:

Tysiące migrantów, głównie z Afryki i Bliskiego Wschodu, próbowało w ostatnich miesiącach przekroczyć granicę z Białorusi, aby dołączyć do UE. Po długiej i żmudnej podróży niektórzy trafiają do szpitala w Peelsku Podlaskim.

Z naszym specjalnym korespondentem w Peelsku Podlaskim, Romain Lemareskier

Peelsk Podlaski to niewielkie, niespełna 30-tysięczne miasteczko, położone około trzydziestu kilometrów od granicy z Białorusią. Ma tylko jeden szpital i dostęp do niego jest na ogół ograniczony do prasy. Spotkanie z dr Arsalanem Azzadinem.

Mieszkający w Polsce od 26 lat kurdyjski uchodźca z frustracją obserwuje kryzys exodusowy. ” Każdego dnia jest ich dwóch lub trzech, w różnych stanach. Ci tutaj przyjechali karetką. Zadzwonili na policję, bo byli w złym stanie », relacjonuje.

Czterech imigrantów zostało tu przyjętych do szpitala. Amir i Ramadan, dwaj iracki bracia Kurdowie, którzy przybyli trzy dni temu, oraz dwaj Syryjczycy, Abdul Muhaimin i Abdu, przybyli poprzedniego dnia wyczerpani. Wszyscy są w hipotermii, mają zmarznięte nogi i ślady siniaków. Amir jest cukrzykiem i potrzebuje trzech zastrzyków insuliny dziennie albo umrze.

Abdul Muhaim podchodzi do nas. Nie zna angielskiego, ale chce wysłać nam wiadomość za pomocą swojego telefonu komórkowego. ” Opuściłem Syrię z powodu wojny i bardzo trudnych warunków życia. Bardzo ciężko pracowaliśmy, aby się tu dostać. Umarliśmy prawie wiele razy, Tłumaczy metaliczny głos telefonu. Mam nadzieję, że wykwalifikowane władze zlitują się nad nami. Nie chcemy tam wracać, bo to była definitywna śmierć. Wszyscy jesteśmy ludźmi, mamy prawo do życia. ?

Abdul Muhaim nie ma już butów. Jej stopy, całkowicie zdmuchnięte z zimna, zostały zabandażowane. Nie może już chodzić. Lekarz daje do zrozumienia, że ​​niedługo przyjadą straż graniczna i musi wybrać, kto zostanie, a kto pojedzie. Straż graniczna odjechała furgonetką z dwoma syryjskimi migrantami. Noszą tylko plastikową torbę zawierającą kilka przedmiotów.

READ  Polska produkuje 64% europejskich porzeczek | Udane owoce i warzywa